• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ropa nurkuje, ale kraj ma się dobrze. Saudyjski król o stanie gospodarki

Ropa nurkuje, ale kraj ma się dobrze. Saudyjski król o stanie gospodarki
Foto: Departament of Defense Foto: Króla Salmana krytykować nie wolno

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział w środę, że gospodarka jego kraju ma się dobrze mimo spadku cen ropy naftowej. Obwinił władze Syrii o tworzenie warunków sprzyjających aktywizacji działań organizacji terrorystycznych w regionie.

Przemówienie na temat polityki krajowej i zagranicznej w nadchodzącym roku Salman wygłosił na forum Rady Konsultacyjnej (Madżlis asz-Szura). Organ ten jest złożony obecnie ze 120 osób wybieranych przez samego władcę; skład Rady jest odnawiany co cztery lata.

Saudyjski monarcha podkreślił, że jego kraj jest zainteresowany stabilizacją na rynku ropy i prowadzi zrównoważoną politykę w sferze naftowej w celu ochrony interesów obecnego i przyszłego pokolenia.

Nawiązując do sytuacji w Syrii Salman opowiedział się za utrzymaniem syryjskiego państwa, w którym znalazłyby się wszystkie grupy etniczne. Skrytykował władze w Damaszku oskarżając prezydenta Baszara el-Asada o umożliwienie zaktywizowania się dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). Zaapelował o uregulowanie syryjskiego konfliktu z "siłami umiarkowanej opozycji".

- Ugrupowania terrorystyczne nie znalazłyby gleby sprzyjającej (ich powstaniu) bez polityki syryjskiego reżimu, który doprowadził do eksterminacji setek tysięcy Syryjczyków - powiedział król Salman. AFP przypomina, że Arabia Saudyjska zdecydowanie domaga się ustąpienia Asada, by

mogła się rozpocząć transformacja polityczna w Syrii.

Asad musi odejść

Na początku grudnia w Rijadzie zebrali się przedstawiciele syryjskich ugrupowań opozycyjnych i ogłosili, że są gotowi do rozmów z przedstawicielami władz w Damaszku, lecz uważają, że prezydent Asad powinien ustąpić na początku okresu przejściowego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie 18 grudnia rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji. Mapa drogowa dla procesu pokojowego w Syrii przewiduje m.in. utworzenie w ciągu pół roku rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ajw
Loading...
ajw
jak dlugo bedzie sie mial dobrze???????????? w latach 70-tych jak ropa spadla na leb gdyby nie pomoc z USA to saudis by poplyneli. Powinni zaznac biedy jak ich przyjaciele z Syrii, Iraku, i innych biednych krajow arabskich
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane