• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58588.56 -0.39%
  • sWIG80 11603.05 +0.27%
  • mWIG40 3740.69 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Sankcje wobec Rosji zależne od przestrzegania porozumienia z Mińska? Trwa dyskusja w Brukseli

Sankcje wobec Rosji zależne od przestrzegania porozumienia z Mińska? Trwa dyskusja w Brukseli
Foto: josef.stuefer/CC BY 2.0 Foto: Co z sankcjami wobec Rosji?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawia z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem nt. sankcji wobec Rosji. Najnowsze propozycje mówią o silnym uzależnienia sankcji od wdrożenia porozumień zawartych w Mińsku w połowie lutego - poinformował Reuters, cytując wysokiego urzędnika w Brukseli.

Tusk pracuje z Merkel i Hollandem nad kompromisowym rozwiązaniem w sprawie unijnych sankcji. Przewodniczący Rady Europejskiej wierzy, że wspólna propozycja na czwartkowym szczycie UE zdobędzie poparcie wszystkich 28 przywódców krajów członkowskich.

Silne połączenie

- Propozycja idzie w kierunku zbudowania bardzo silnego połączenia pomiędzy pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska a obecnie obowiązującymi sankcjami - powiedział urzędnik, który chce zachować anonimowość.

Porozumienie Mińsk-2, zawarte w połowie lutego przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, przewiduje rozejm, wycofanie ciężkiej broni, przeprowadzenie do końca roku wyborów w Donbasie, a następnie zamknięcie ukraińsko-rosyjskiej granicy, której odcinków położonych w opanowanych przez separatystów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego władze w Kijowie nie kontrolują.

Do odnowienia sankcji gospodarczych wobec Moskwy, które wygasają w lipcu, potrzeba jest zgoda wszystkich krajów UE. Na razie kraje są podzielone w tej kwestii.

Wspólna płaszczyzna

Urzędnik, którego cytuje Reuters powiedział, że rządy są gotowe zgodzić się, że Merkel i Hollande, którzy pomagali negocjować mińskie porozumienie “powinni odgrywać szczególną rolę w procesie definiowania dalszych kroków, wspierających wdrażanie porozumienia”.

- Dlatego teraz Tusk pracuje z Merkel i Hollande w sprawie tej propozycji, aby znaleźć wspólną płaszczyznę, która później mogłaby być przedstawiona Radzie Europejskiej i która będzie zarekomendowana nie tylko przez Tuska, ale także przez Merkel i Hollande’a - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane