• rozwiń

Sankcje wobec Rosji przedłużone o pół roku

Sankcje wobec Rosji przedłużone o pół roku Odtwórz: Sankcje wobec Rosji przedłużone o pół roku
Foto: Shutterstock Foto: UE przedłużyli sankcje wobec Rosji | Video: Sankcje wobec Rosji przedłużone o pół roku

Ambasadorowie państw UE zgodzili się na przedłużenie sankcji wobec Rosji o pół roku. Decyzja została przyjęta bez dyskusji. Dziś zostaje podjęta tzw. procedura pisemna, która zakończy się w poniedziałek. Sankcje zostaną opublikowane we wtorek.

Informację, jako jeden z pierwszych podał korespondent TVN24 Biznes i Świat w Brukseli Maciej Sokołowski. "Ambasadorowie UE podjęli jednogłośnie decyzję o przedłużeniu sankcji na Rosję o kolejnych 6 miesięcy" - napisał Sokołowski.

Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń.

Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu br. zostały przedłużone o kolejne sześć miesięcy. Ich zniesienie UE uzależniła od realizacji porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Irytacja Rzymu

W ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw UE, na wniosek Włoch, odłożyli decyzję w sprawie przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji. Włoscy dyplomaci tłumaczyli, że nie kwestionują potrzeby przedłużenia sankcji, a jedynie formę jej podjęcia.

Wtorkowy "Financial Times" pisał, że wynikało to z irytacji Rzymu, że mimo sankcji Niemcy prą do realizacji budowy gazociągu rosyjskiego Nord Stream 2. Sam gazociąg nie jest objęty unijnymi restrykcjami, jednak pogorszenie klimatu na linii Bruksela-Moskwa doprowadziło do rezygnacji przez Rosję z projektu South Stream, który byłby korzystny dla Włoch.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Sankcje Rosji na UE zostaly przedluzone na wieki wiekow amen. Bo UE nie ma juz czego szukac w Rosji, moze oprocz gazu. Ich miejsce zostalo juz zajete. Polskie jabluszka tez juz nie sa potrzebne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Niedługo Rosja otworzy jarmark na placu czerwonym i zacznie na nim sprzedawać kamienie aby chociaż z ostatnich sił coś dać społeczeństwu.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane