• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Sankcje

Sankcje dla Rosji mogą zostać zaostrzone. "Jeśli rozmowy w Mińsku zakończą się fiaskiem"

Szczyt w Mińsku. Jak zareaguje Bruksela? Odtwórz: Szczyt w Mińsku. Jak zareaguje Bruksela?
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Merkel i Hollande spotkali się w piątek w Moskwie z Władimirem Putinem, aby podjąć próbę zażegnania konfliktu na Ukrainie | Video: Szczyt w Mińsku. Jak zareaguje Bruksela?

W przypadku fiaska starań o uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, UE powróci do tematu zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji - ocenił w środę wysoki rangą unijny urzędnik.

- Jeśli proces pokojowy zakończy się widocznym fiaskiem, to nie mam wątpliwości, że temat dalszych restrykcji powróci na stół rozmów - powiedział urzędnik.

Sankcje już w czwartek?

Dodał, że do dyskusji na ten temat może dojść na nieformalnym szczycie UE w czwartek w przypadku niepowodzenia planowanych negocjacji w Mińsku. - Przywódcy UE mogą wówczas zlecić prace nad dalszymi restrykcjami - powiedział.

Odrzucił też sugestie, jakoby UE została odsunięta na margines, jeśli chodzi o próby uregulowania konfliktu ukraińskiego. Zapewnił, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest w kontakcie z prezydentem Francji Francois Hollande'em, niemiecką kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, z którym we wtorek rozmawiał telefonicznie i zaprosił go na unijny szczyt.

- Ukraina i Rosja wybrały jako mediatorów przywódców Francji i Niemiec, a nie UE (...). Wyniki negocjacji będą zależeć w pierwszej kolejności od woli politycznej prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział urzędnik.

Złagodzenie sankcji?

W przypadku powodzenia rozmów w Mińsku i zawarcia porozumienia, które pozwoli na wstrzymanie walk, UE nie będzie jednak spieszyć się ze złagodzeniem już wprowadzonych sankcji. - Przywódcy z pewnością z zadowoleniem przyjmą porozumienie, ale mamy już doświadczenie z poprzednim porozumieniem z Mińska z września ubiegłego roku (...) Zapewne będą ostrożni i poczekają, czy ewentualne nowe porozumienie będzie wypełniane, czy walki ustaną i nie będą ginąć ludzie - dodał przedstawiciel jednej z instytucji UE.

UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze w postaci ograniczeń w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń.

Spotkanie przywódców tzw. czwórki normandzkiej w Mińsku w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie rozpocznie się w środę około godz. 18 czasu lokalnego (ok. godz. 16 w Polsce).

Przedstawicielka prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Iryna Heraszczenko oświadczyła, że podczas rozmów będzie się on domagać wypełnienia najważniejszych zapisów porozumienia pokojowego z Mińska, które zawarto we wrześniu: wstrzymania ognia, wycofania ciężkiego uzbrojenia i uwolnienia wszystkich jeńców i więźniów.

Uczestnikami rozmów w białoruskiej stolicy będą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Ukrainy, Francji i Rosji: Poroszenko, Francois Hollande i Władimir Putin. Według agencji Interfax-Ukraina Poroszenko nie zaplanował dotychczas żadnych rozmów dwustronnych.

Ostatnia szansa

Dzień wcześniej ukraiński przywódca ocenił, że szczyt w Mińsku jest ostatnią szansą na wstrzymanie walk na wschodzie jego kraju. Poroszenko oczekuje, że rozmowy doprowadzą do ogłoszenia bezwarunkowego wstrzymania ognia i wycofania ciężkiej artylerii z linii walk.

Podkreślił, że osiągnięcie postępów w negocjacjach o uregulowaniu konfliktu jest niemożliwe w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bezustannym ostrzałem rakietowym, którego ofiarą padli we wtorek mieszkańcy Kramatorska w obwodzie donieckim. Zgodnie z informacjami ukraińskich władz w wyniku ostrzału rakietowego i artyleryjskiego Kramatorska śmierć poniosło co najmniej 16 osób, a 65 zostało rannych.

Poroszenko, który w nocy z wtorku na środę był w Kramatorsku, zapowiedział, że zawiezie do Mińska dowody jednoznacznie świadczące o tym, że pociski, które spadły na to miasto, pochodzą z Rosji.

Wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow oświadczył, że Kramatorsk zaatakowano z użyciem współczesnych rosyjskich systemów artylerii rakietowej, wystrzeliwującej pociski kasetowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane