• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Włochy

"Damy więcej pieniędzy obywatelom". Wicepremier odpowiada na unijną krytykę

Foto: PAP/EPA/ Riccardo Antimiani Foto: Wiceszefowie włoskiego rządu Luigi Di Maio i Matteo Salvini

Wicepremier i szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział w środę, że jeśli Unia Europejska będzie dalej krytykować rząd w Rzymie i jego budżet, to on będzie miał ochotę dać jeszcze więcej pieniędzy obywatelom. Tak skomentował odrzucenie projektu budżetu na 2019 rok przez Komisję Europejską.

W wywiadzie dla włoskiej komercyjnej stacji radiowej Rtl Salvini oświadczył, że "jeśli dalej będą wymierzać nam policzki na oślep, to przyjdzie mi ochota, by dać więcej pieniędzy Włochom".

W ten sposób odniósł się między innymi do zapisanego w odrzuconym projekcie budżetu tzw. dochodu podstawowego dla najbiedniejszych i bezrobotnych. Jest on krytykowany przez Komisję Europejską jako jeden z elementów zwiększających wydatki, a zatem i deficyt.

"To atak na włoską gospodarkę"

Według Salviniego "wszystkie projekty budżetu zaaprobowane w minionych latach w Brukseli doprowadziły do wzrostu zadłużenia o 300 miliardów euro". - My jesteśmy tu, by poprawić życie Włochów - dodał.

Odrzucenie projektu przyszłorocznego budżetu, opracowanego przez rząd Giuseppe Contego, szef MSW nazwał "atakiem z powodu uprzedzeń".

- To atak na włoską gospodarkę, bo ktoś chce kupić nasze firmy za bezcen - ocenił.

We wtorek zarówno on, jak i wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd oraz premier Conte odrzucili możliwość korekty budżetu.

Komisja Europejska dała na to rządowi Włoch trzy tygodnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane