• rozwiń

Słynna bazylika przestaje być samowolą budowlaną

13 lat w minutę. Tak będzie wyglądać Sagrada Familia Odtwórz: 13 lat w minutę. Tak będzie wyglądać Sagrada Familia
13 lat w minutę. Tak będzie wyglądać Sagrada Familia "Źródło: sagradafamilia.cat"

Władze Barcelony wydały pierwszy dokument legalizujący budowę bazyliki Sagrada Familia, powstającej w tym mieście od 137 lat. Certyfikat reguluje wszelkie prace przy budowie świątyni w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Jak poinformowała dyrekcja barcelońskiej bazyliki, wydany przez władze stolicy Katalonii dokument jest efektem wieloetapowego procesu uprawomocniania się zgody na inwestycję. Powstaje ona w centrum miasta od 1882 r.

W wydanym komunikacie władze świątyni wyjaśniły, że dopiero w ostatnich latach stwierdzono brak dokumentu uprawniającego do prowadzenia budowy. Przypomniały, że w 2017 r. władze stolicy Katalonii oraz dyrekcja świątyni rozpoczęły współpracę w celu uregulowania sytuacji prawnej inwestycji.

"Definitywne ukończenie"

- Pierwszym ważnym krokiem w tej sprawie było zatwierdzenie w lutym 2019 r. specjalnego planu zmian w układzie centrum miasta - poinformowała dyrekcja Sagrada Familia.

Przegłosowana w lutym uchwała rady miejskiej Barcelony stała się podstawą do wydania pozwolenia na "definitywne ukończenie" barcelońskiej świątyni.

Zgoda rady miejskiej oznacza też akceptację zawartego w październiku 2018 r. między ratuszem a władzami bazyliki porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów z biletów kupowanych przez osoby odwiedzające świątynię.

Zgodnie z umową władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą miastu 36 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone głównie na komunikację miejską w Barcelonie, a także na inwestycje infrastrukturalne w sąsiedztwie świątyni.

Szacuje się, że ostateczną datą ukończenia Sagrada Familia, odwiedzanej co roku przez 4,5 mln turystów, będzie 2026 rok, w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane