• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sąd zablokował akcje spółki najbogatszego Ukraińca

Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki? Odtwórz: Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?
Foto: Shutterstock | Video: TVN BiŚ Foto: Achmetow przejął kontrolę nad Ukrtelekomem w 2013 roku | Video: Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

Sąd rejonowy dzielnicy Peczersk w Kijowie zablokował akcje Ukrtelekomu, największego operatora telekomunikacyjnego Ukrain. Należy on do najbogatszego obywatela tego kraju Rinata Achmetowa.

Wraz z akcjami Ukrtelekomu zakazano dysponowania akcjami jego spółki córki TryMob.

Śledztwo prokuratora

Prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył wcześniej, że śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział prokuratury do walki ze zorganizowaną przestępczością. Według Łucenki Ukrtelekom w 2011 roku przeszedł w prywatne ręce po zaniżonej cenie, a na jego sprzedaż nielegalnie wydzielono pieniądze z budżetu państwa. Miało do tego dojść na polecenie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Achmetow przejął kontrolę nad Ukrtelekomem w 2013 roku. Jego SCM (System Capital Management) nabył wówczas 100 proc. akcji cypryjskiej spółki UA Telecominvest Limited, właściciela ukraińskiej firmy ESU, do której z kolei należało do tego czasu 92,79 proc. akcji Ukrtelekomu. ESU była spółką córką zarejestrowanej w Austrii firmy EPIC.

Przygotowania do prywatyzacji ukraińskiego państwowego monopolisty telekomunikacyjnego rozpoczęły się w końcu lat 90.

W 2011 r. ukraiński Fundusz Mienia Państwowego sprzedał 92,79 procent akcji Ukrtelekomu za ponad 10,5 miliarda hrywien, czyli równowartość 2,4 mld dolarów firmie ESU. W momencie prywatyzacji liczba abonentów Ukrtelekomu przekraczała 10 mln osób. Przedsiębiorstwo jest liderem w świadczeniu usług internetowych.

Wywodzący się z Doniecka na wschodniej Ukrainie Achmetow, skąd karierę polityczną zaczynał ukrywający się dziś w Rosji Janukowycz, jest potentatem metalurgicznym i właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. Agencja Bloomberg umieściła w tym roku Achmetowa na 483. miejscu swojej listy 500 miliarderów, szacując wartość jego majątku na 3,66 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane