• rozwiń

Temat: Energetyka

Sąd UE oddalił wniosek Polski w sprawie gazociągu Opal

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal Odtwórz: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal
Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal "Źródło: TVN24 BiS"

Sąd Unii Europejskiej oddalił wniosek Polski oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczący zawieszania decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przeprowadzenia aukcji na 50 procent zdolności przesyłowych gazociągu Opal.

Gazociąg Opal to biegnące przez Niemcy przedłużenie Nord Stream, którym rosyjski gaz jest przesyłany do Europy z pominięciem Polski i Ukrainy. Decyzją KE z 2009 roku 50 procent przepustowości tego gazociągu zostało zwolnione ze stosowania unijnego prawa i zarezerwowane dla rosyjskiego Gazpromu.

Na wniosek niemieckiej federalnej agencji do spraw sieci, KE w październiku 2016 roku zgodziła się udostępnić pozostałe 50 procent przepustowości - które nie było przez nikogo wykorzystywane - na aukcji.

Pojawiły się obawy, że w wyniku aukcji część niewykorzystywanych przepustowości nabyłby Gazprom, zwiększając tym samym przesył gazu gazociągiem Nord Stream.

Skarga Polaków

Jak podał Sąd UE, w związku z tym Polska i PGNiG wniosły skargę do Sądu UE w celu stwierdzenia nieważności decyzji KE. Jednocześnie złożyły także do prezesa Sądu UE wniosek o zawieszenie decyzji KE do momentu wydania wyroku co do istoty sprawy.

23 grudnia 2016 roku Sąd UE tymczasowo zawiesił decyzję KE do rozstrzygnięcia tych skarg.

W decyzji z piątku uznał, że Polska i PGNiG nie udało się przedstawić poważnego dowodu na to, iż nie mogą one "oczekiwać na zakończenie postępowania ws. skarg głównych bez narażania się na ponoszenie poważnej i nieodwracalnej szkody". W efekcie uchylił zawieszenie decyzji z 23 grudnia.

Jak zaznaczyła jednak na Twitterze Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, "oddalenie wniosku dotyczącego zawieszenia decyzji KE nie oznacza przegranej w sprawie OPAL". Wyrok w tej sprawie bowiem dopiero zapadnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mb5851
Skakaliście do Rosjan ?. Europa zachodnia dba o swoje interesy i o swoich Obywateli. Będziemy płacili za "skroplony" jak za zboże. Mądry "polak" po szkodzie . Ale co tam , jesteśmy "potęgą" umysłową w głupocie. Amen.
  • 8
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane