• rozwiń

Sąd: Apple musi zapłacić ponad 500 mln dolarów

Sąd: Apple musi zapłacić ponad 500 mln dolarów
Foto: shutterstock.com Foto: Apple odrzuca zarzuty o łamanie patentów

Apple musi zapłacić ponad 530 mln dolarów po tym, jak sąd federalny uznał, że oprogramowanie iTunes wykorzystuje bez zgody patenty firmy Smartflash LLC - pisze "Bloomberg".

Sąd federalny w Tyler w Teksasie odrzucił we wtorek argumenty Apple, który twierdził, że nie korzystał z rozwiązań Smartflash LLC, a wspomniany patent był nieważny.

Korzystali, czy nie?

Spór dotyczył rozwiązań związanych z przechowywaniem danych i dostępem do systemów płatności. Smartflash twierdził, że iTunes wykorzystywał jego rozwiązania w takich aplikacjach jak Game Circus, Coin Dozer i 4 Pics 1 Movie. Apple zapowiedział odwołanie się od wyroku.

- Smartflash nie tworzy produktów, nie zatrudnia pracowników, nie jest obecny w USA i wykorzystuje nasz system patentowy do dochodzenie należności w związku z technologiami Apple. My nie chcemy płacić tej firmie za pomysły naszych pracowników, nad którymi pracowali przez lata. Nie pozostał nam żaden wybór, tylko podjęcie walki za pośrednictwem systemu sądowniczego - powiedziała rzecznika Apple Kristin Huguet.

Firma Smartflash twierdzi, że ma prawo do części zysków ze sprzedaży urządzeń Apple, w tym komputerów, iPhone'ów, iPadów, które były wykorzystywane do uzyskania dostępu do iTunes. Zaznacza, że Apple celowo naruszył patenty.

Apple podkreśla, że patenty Smartflash były nieważne i nie został naruszone. Zdaniem technologicznego giganta firma nie miała pełnej kontroli nas patentami i zbyt długo czekała ze złożeniem pozwu. Twierdzi też, że żądania Smartflash były "nadmierne".

Wartość sprzedaży Apple za pośrednictwem iTunes wyniosła w zeszłym roku 18 mld dolarów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane