• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wenezuela tonie w długach. Maduro nie spłaca zobowiązań

Trump o "głodującej' Wenezueli Odtwórz: Trump o "głodującej' Wenezueli
Trump o "głodującej' Wenezueli "Źródło: Reuters TV/TVN24 BiS"

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła w środę, że Wenezuela znowu nie obsłużyła dwóch długów związanych z obligacjami skarbowymi, co potwierdza "częściową niewypłacalność" państwa. S&P obniżyła rating długu Wenezueli już w połowie listopada.

"Wenezuela nie uiściła opłat wartych 237 mln dol. związanych z obligacjami skarbowymi z terminami zapadalności w 2025 i 2026 roku" - głosi komunikat agencji.

S&P już wcześniej ogłosiła "częściową niewypłacalność" Wenezueli i obniżyła rating jej długu do poziomu SD (ang. selective default), kiedy to Caracas nie spłaciło 200 mln dol. w ramach obsługi wybranej grupy papierów dłużnych. W tym samym dniu agencja Fitch poinformowała o "częściowej niewypłacalności" wenezuelskiego giganta petrochemicznego PDVSA.

W środę S&P powtórzyła sformułowaną w połowie listopada diagnozę: "prawdopodobieństwo, że Wenezuela może nie spłacić kolejnych odsetek w ciągu najbliższych trzech miesięcy, wynosi 50 proc.".

Na raty

Rosja i Wenezuela podpisały 15 listopada w Moskwie porozumienie o restrukturyzacji długu zaciągniętego przez Caracas. Spłatę 3,5 mld dolarów rozłożono na 10 lat. Układ nie obejmuje jednak funduszy pożyczonych przez Rosję firmom wenezuelskim, w tym PDVSA, i dotyczy jedynie długu rządowego.

Dług

Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi około 150 mld dol. Według ekspertów finansowych restrukturyzacja takiego zadłużenia wobec zapaści gospodarczej kraju będzie trudna, zwłaszcza że z powodu nieprawidłowości wyborczych oraz "podważania demokracji" Waszyngton nałożył sankcje gospodarcze na Caracas.

Amerykanie oraz banki w USA mają też zakaz inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas oraz PDVSA, a także zawierania porozumień w sprawie spłaty zadłużenia z władzami Wenezueli. Tymczasem według Caracas 70 proc. papierów dłużnych kraju jest w posiadaniu inwestorów z USA i Kanady.

Obawy o niewypłacalność

Tuż przed pierwszym ostrzeżeniem S&P prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że "Wenezuela nigdy nie ogłosi niewypłacalności". Nie przekonuje to wierzycieli, zwłaszcza że rezerwy walutowe kraju spadły do 9,7 mld dol., a do końca tego roku Caracas musi zapłacić co najmniej 1,47 mld dol. Kolejne 8 mld Wenezuela musi spłacić w roku przyszłym - podaje AP.

Państwo zagrożone niewypłacalnością może zazwyczaj zwrócić się o pomoc do takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ale wenezuelski rząd zerwał związki z MFW w 2007 roku.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją. Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie kraju dysponującego złożami ropy naftowej i gazu do ruiny gospodarczej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane