• rozwiń

Temat: Bułgaria

S&P tnie rating Bułgarii. Kolejny raz w tym roku

S&P tnie rating Bułgarii. Kolejny raz w tym roku
Foto: Boby Dimitrov/(CC BY-SA 2.0)/Flickr.com Foto: W czerwcu Standard&Poor's obniżyła rating kredytowy Bułgarii z powodu politycznej niestabilności

Agencja Standard & Poor's obniżyła krótko- i długoterminowy rating kredytowy Bułgarii - poinformował w piątek wieczorem resort finansów w Sofii. To już drugie w tym roku obniżenie ratingu przez S & P. Rating został obniżony z poziomu BBB-/A-3 do BB+/B.

Podstawową przyczyną, którą wymienia Standard & Poor’s, jest zmiana sytuacji banku komercyjnego KTB, który został pozbawiony licencji a w sądzie toczy się sprawa o jego upadłość. Agencja zwróciła też uwagę na pogorszenie się sytuacji fiskalnej kraju w ciągu roku, które wynika z niskiego wzrostu gospodarczego i utrzymującej się deflacji.

W czerwcu Standard & Poor's obniżyła kredyt ratingowy Bułgarii z powodu politycznej niestabilności.

Dane niekompletne?

Zdaniem bułgarskiego ministerstwa finansów, agencja nie uwzględniła niektórych pozytywnych zjawisk, w tym rozpoczęcia w bieżącym miesiącu wypłacania depozytów klientom zamkniętego banku KTB.

W piątek bułgarski parlament ratyfikował porozumienie z czterema bankami zagranicznymi o zaciągnięciu krótkoterminowego kredytu w wysokości 3 mld lewów (1,5 mld euro). Pieniądze te są potrzebne na uzupełnienie funduszu gwarantującego depozyty w bankach komercyjnych.

Z tego funduszu wypłaca się też pieniądze klientom zamkniętego w czerwcu banku KTB, czwartego pod względem wielkości w kraju.

W bieżącym roku zadłużenie publiczne Bułgarii zwiększyło się o 4,5 mld lewów (2,25 mld euro), a w przyszłym roku przewiduje się zaciągnięcie kolejnych kredytów w wysokości 8,1 mld lewów (4,05 mld euro).

Pod koniec przyszłego roku dług publiczny Bułgarii, który przez kilka ostatnich lat utrzymywał się na jednym z najniższych w UE poziomów, zwiększy się do 30 proc. PKB.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
jalotr Bulgaria potrzebuje twoich swiatlych porad ekonomicznych.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane