• rozwiń

"Tak dalej być nie może". Rzym szykuje się na "nadzwyczajną" wycinkę drzew

Rzym we Włoszech Odtwórz: Rzym we Włoszech
Rzym we Włoszech "Źródło: Google Earth"

W Rzymie potrzebny jest nadzwyczajny plan wycięcia wszystkich chorych i grożących zawaleniem drzew - ogłosiła burmistrz Virginia Raggi. To jej reakcja na skutki niedawnych wichur, jakie przeszły nad miastem. Powaliły one wiele drzew.

W oświadczeniu rozpowszechnionym w mediach społecznościowych burmistrz podsumowała sytuację we włoskiej stolicy, gdzie trwa usuwanie dziesiątek przewróconych drzew w czasie huraganowych wiatrów w ostatnich dniach.

W poniedziałek w centrum Wiecznego Miasta ranne zostały trzy osoby, gdy na ulicę runęła wielka sosna. Strach wśród mieszkańców budzą też potężne platany, rosnące wzdłuż jezdni.

Raggi wyjaśniła, że wycinka jest niezbędna w przypadku drzew, których nie można już uratować i gdy nie pomaga konserwacja. - Możemy je zastąpić sadząc inne, młode i zdrowie - dodała.

"Trzeba mieć odwagę"

Następnie burmistrz Rzymu podkreśliła: - Wiele okazów, które runęły, ma około 90 lat; zostały posadzone w czasach reżimu faszystowskiego, a teraz dobiega końca ich egzystencja. Im nie wystarczy już zwyczajna opieka.

Dodała też: - Wiem, że te moje słowa rozgniewają wiele stowarzyszeń obrońców przyrody, ale taka jest sytuacja dziedzictwa drzewostanu w Rzymie.

Jak wyjaśniła, na utrzymanie 330 tys. drzew w mieście potrzebne są środki finansowe.

W ostatnich latach rozpoczęto monitoring 82 tysięcy starych drzew, które stoją wzdłuż ulic i na placach - poinformowała. Wycięto dotąd 2 tys. najbardziej niebezpiecznych. Ustalono też, które przeznaczone są do tego w następnej kolejności, a które należy pilnie zabezpieczyć.

- Trzeba mieć odwagę powiedzieć, że potrzebna jest nadzwyczajna akcja, która nieuchronnie zmieni też pejzaż Rzymu. Stuletnie sosny stanowią część jego panoramy, ale tak dalej być nie może - oświadczyła burmistrz.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane