• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd zredukował o 300 proc. długi firm wobec pracowników

Rząd zredukował o 300 proc. długi firm wobec pracowników
Foto: sxc.hu Foto: W Portugalii rząd Pedra Passosa Coelho obniżył w pierwszym półroczu tego roku o 300 proc. wartość długów portugalskich firm wobec swoich pracowników

W Portugalii rząd Pedra Passosa Coelho obniżył w pierwszym półroczu tego roku o 300 proc. wartość długów portugalskich firm wobec swoich pracowników. Tylko w ciągu ostatniego roku poziom tych zobowiązań spadł o 3,6 mln euro.

Jak poinformowała PAP Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do drastycznego zwiększenia skuteczności w redukcji długów firm wobec pracowników przyczynił się przede wszystkim działający w strukturach tego urzędu Fundusz Gwarancji Płacowej (FGS).

Obniżenie zobowiązań

- To właśnie dzięki temu funkcjonującemu w ramach ZUS funduszowi możliwe było tak znaczące obniżenie zobowiązań podmiotów gospodarczych wobec swoich pracowników. Tylko w pierwszym półroczu tego roku środki z funduszu posłużyły na spłatę zaległych długów dla 9 tys. portugalskich pracowników - wyjaśniła Ana Silva.

Fundusz Gwarancji Płacowej działał dotychczas jako źródło środków do spłaty zobowiązań pracowniczych firm, które ogłosiły niewypłacalność. W maju ub.r. prawo do skorzystania z FGS rząd rozszerzył także na spółki, które zadeklarowały w ministerstwie polityki społecznej zamiar ogłoszenia niewypłacalności.

Zobowiązania

Z danych Portugalskiej Konfederacji Pracodawców (CEP) wynika, że aktualny poziom zaległych wynagrodzeń dla pracowników czekających od co najmniej dwóch miesięcy na należne zobowiązania sięga 1,8 mln euro.

- To wciąż bardzo wysoki poziom długu wobec załóg pracowniczych, co wynika głównie z efektów kryzysu gospodarczego, który zbierał swoje żniwo w ciągu niemal całej ostatniej dekady - powiedział przewodniczący CEP Antonio Saraiva.

Szef stowarzyszenia przedsiębiorców usprawiedliwił sięgający w połowie ub.r. poziomu 5,4 mln euro dług wobec pracowników słabą kondycją portugalskich spółek.

- Zalegający z wypłatą pensji swoim pracownikom to w większości przypadków przedsiębiorcy, którzy w okresie tego ogromnego kataklizmu, jakim był kryzys, mieli do wyboru dwie opcje: zamknąć firmę lub wydłużyć okres spłaty zobowiązań pracowniczych. Wybrali to drugie, ratując równocześnie wiele miejsc pracy - dodał Saraiva.

Szef CEP przypomniał, że w wielu przypadkach chodziło o wypłatę zaległych trzynastek i czternastek, a także nagród pracowniczych.

W Portugalii spada także liczba spraw sądowych za długi. Od 2012 r. centroprawicowy gabinet objął amnestią sądową ponad 300 tys. osób i firm zalegających z wypłatą zobowiązań. Oznacza to, że umorzono blisko cztery razy więcej spraw dłużników niż wymagała tego Unia Europejska (UE) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w zawartej przez Lizbonę w 2011 r. umowie kredytowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sceptyczny1
"Obniżył o 300 procent". Czyli sprowadził do poziomu -200%. Mówiąc inaczej: jeżeli A był winny B 100€, to po tej obniżce o 300% teraz B jest winny A 200€. Dług 100€ obniżono o 300%. 300% od 100€ to 300€. czyli dług wynosi teraz 100€ - 300€ = -200€. Dług zamienił się w wierzytelność.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Veni Vidi Vici
300%?????? mnie uczyli że sto procent oznacza calość cokolwiek to jest , rząd zredukował coś o 300 znaczy iż dopłaca tym firmom równowartość dwukrotnego długu . czy sie mylę ??? matematyka jest jedna!!!! i rządzi, ale nie w Portugalii ;-)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane