• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Internet

Elektrownie jądrowe celem hakerów? „Ryzyko ataków rośnie”

Elektrownie jądrowe celem hakerów? „Ryzyko ataków rośnie” Odtwórz: Elektrownie jądrowe celem hakerów? „Ryzyko ataków rośnie”
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24BiS / Foto: Elektrownie jądrowe w większości państw na świecie nie są wystarczająco przygotowane do obrony przed atakiem hakerów | Video: Elektrownie jądrowe celem hakerów? „Ryzyko ataków rośnie”

Ryzyko ataku hakerów na elektrownie jądrowe na całym świecie jest poważne i rośnie - wynika z raportu think-tanku Chatham House. A wiele państw nie jest przygotowanych na taki cyberatak.

Twórcy raportu, który opisuje BBC twierdzą, że elektrownie jądrowe w większości państw na świecie nie są wystarczająco przygotowane do obrony przed atakiem hakerów. Ich zdaniem ryzyko ataku cybernetycznego jest wysokie i ciągle rośnie. Powodem jest głównie przestarzała infrastruktura kontrolna, która nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Większe ryzyko

„Cyberprzestępcy są sponsorowani przez wrogie sobie państwa. Hakerzy zwiększyli aktywność w Internecie, a to oznacza, że ryzyko ataku jest coraz większe i zawsze aktualne” - piszą twórcy raportu.

Ich zdaniem atak na elektrownię jądrową musi być poważnie brany pod uwagę nie tylko ze względu na straty dla gospodarki, ale również szkodliwe dla środowiska naturalnego i ludzi promieniowanie. Twierdzą oni również, że potencjalny atak, który mógłby być tylko małym incydentem może mieć ogromny wpływ na opinię publiczną i przemysł jądrowy.

Jak pisze BBC badania Chatham House wykazały, że elektrownie jądrowe w Wielkiej Brytanii oraz związania z nimi infrastruktura, nie są dobrze przygotowane na cyberatak. Wynika to m.in. z używania komercyjnego oprogramowania, które łatwo może być złamane przez hakerów.

Są bezpieczne?

Jednak Keith Parker, szef brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego podkreśla, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest absolutnym priorytetem dla operatorów elektrowni.

- Wszystkie brytyjskie elektrownie zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i są testowane tak, aby wytrzymać szeroki zakres potencjalnych ataków. Operatorzy elektrowni współpracują ze służbami, aby zawsze być gotowymi na pojawiające się zagrożenia - uważa Parker.

Eksperci z Chatham House twierdzą, że w przemysł jądrowy musi zadbać o lepszą ochronę przed cyberatakami. I obalają mit mówiący o tym, że system sterujący elektrowniami jest izolowany od publicznego. W rzeczywistości wystarczy flash drive, by włamać się do elektrowni - argumentują.

- Przemysł jądrowy dopiero zaczyna walkę z nowym, podstępnym zagrożeniem - uważa Patricia Lewis, autorka raportu.

Polski rząd pracuje nad utworzeniem pierwszej elektrowni jądrowej. Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego pierwsza tego typu inwestycja będzie gotowa w 2025 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane