• rozwiń

Ryanair przenosi samoloty do Polski. Propozycję pracy nad Wisłą dostaną też piloci

Odwołane loty Ryanair w Europie. Utrudnienia dla tysięcy pasażerów Odtwórz: Odwołane loty Ryanair w Europie. Utrudnienia dla tysięcy pasażerów
Odwołane loty Ryanair w Europie. Utrudnienia dla tysięcy pasażerów "Źródło: tvn24"

Zarząd Ryanaira zatwierdził plan zmniejszenia floty w bazie w Dublinie z 30 do 24 samolotów - poinformowano w środowym komunikacie. Maszyny trafią do Polski i będą do dyspozycji czarterowej spółki, która działa nad Wisłą - Ryanair Sun. Zmiany wejdą w życie w sezonie zimowym 2018 roku.

"Żałujemy, że dojdzie do redukcji floty samolotów w bazie w Dublinie w trakcie tegorocznej zimy, ale zarząd zdecydował o przydzieleniu samolotów na te rynki, na których cieszymy się silnym wzrostem (tak jak w Polsce)" - powiedział, cytowany w komunikacie, Peter Bellew, dyrektor operacyjny Ryanaira.

Jak poinformował, irlandzki przewoźnik obsługuje flotę ponad 450 samolotów w 87 bazach w całej Europie.

Jakie przyczyny?

W środowym komunikacie wskazano, że do zmian przyczyniły się szybki wzrost polskiej linii czarterowej - Ryanair Sun, przy jednoczesnym spadku rezerwacji i przychodów z biletów w Irlandii, co jest częściowo spowodowane strajkami tamtejszych pilotów.

Według przewoźnika to spowodowało "pogorszenie zaufania konsumentów do niezawodności rozkładu lotów obowiązującego w Irlandii".

Trzy strajki zaplanowane przez Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów IALPA odbyły się kolejno 12, 20 i 24 lipca.

Po zmianach linia czarterowa Ryanair Sun będzie oferować polskim touroperatorom jedenaście samolotów. Obecnie we flocie spółki działającej nad Wisłą znajduje się pięć samolotów.

Redukcja zatrudnienia

Jednocześnie w komunikacie wskazano, że spodziewana jest likwidacja "niewielu" połączeń z Dublina, a na niektórych trasach częstotliwość lotów może się zmniejszyć.

Jak dodano, może to pociągnąć za sobą zwolnienie z pracy ponad 100 pilotów i ponad 200 osób personelu kabinowego. Pracownicy, którzy mają zostać objęci zwolnieniami, otrzymali w środę wypowiedzenia z 90-dniowym wyprzedzeniem.

Pracownikom będą także oferowane przenosiny do Polski - bądź innych baz w Europie - w celu zminimalizowania skali zwolnień.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane