• rozwiń

Ryanair wycofał się z lotów na Ukrainę. Stracą na tym Polacy

Za gruba, by latać za granicę. Linie obliczyły, ile kosztują "dodatkowe kilogramy" Odtwórz: Za gruba, by latać za granicę. Linie obliczyły, ile kosztują "dodatkowe kilogramy"
Za gruba, by latać za granicę. Linie obliczyły, ile kosztują "dodatkowe kilogramy" "Źródło: TVN24 BiS"

Jedna z tanich europejskich linii lotniczych wycofała się z planów uruchomienia połączeń z lotnisk w Kijowie i Lwowie. Po tym, jak zdaniem przewoźnika, kijowskie lotnisko "nie dotrzymało warunków umowy".

Jak pisze Ryanair, linie chciały uruchomić cztery nowe połączenia z lotniska w Kijowie i siedem z Lwowa.

Jednak przewoźnik uważa, że kijowski port nie dotrzymał warunków wypracowanego w marcu porozumienia.

Jak napisano w komunikacie, "władze lotniska w Kijowie zdecydowały się chronić drogie loty i odmówić konsumentom dostępu do tanich linii lotniczych".

W poniedziałek, prezes kijowskiego lotniska zorganizował konferencję, na której stwierdził, że warunki zaproponowane przez przewoźnika są nie do zaakceptowania. Prezes zarzucił Ryanairowi, że ten za obsługiwanie lotniska rości sobie prawo m. in. do zwolnienia od wszelkich opłat, darmowej powierzchni reklamowej czy wysokiego procenta od zysków, jakie wypracowali jego pasażerowie w sklepikach lotniskowych.

W obronie Ryanaira stanął ukraiński minister infrastruktury, który był zwolennikiem wejścia przewoźnika do kraju. W jego ocenie, zdradzanie warunków umowy, co uczynił prezes portu w Kijowie, jest niezgodne z prawem.

Jak informuje Ryanair, wszyscy pasażerowie, który już zdążyli kupić bilety z albo na Ukrainę, mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Informacja o tym zostanie im wysłana na maila.

Okazję postanowił wykorzystać inny operator. Wizzair na swoim profilu na Twitterze opublikował post odsyłający do strony, gdzie pasażerowie z Ukrainy mogą szukać zastępczych lotów.
Tymczasem decyzja linii lotniczych to także "strata" dla polskich pasażerów, którzy byli zainteresowani lataniem na Ukrainę. Wcześniej przewoźnik zapowiedział, że uruchomi tanie połączenie do Lwowa z dwóch polskich miast: Wrocławia i Krakowa.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane