• rozwiń
  • WIG20 2187.58 -0.89%
  • WIG30 2484.26 -1.00%
  • WIG 57882.63 -0.97%
  • sWIG80 11635.98 +0.23%
  • mWIG40 3749.91 -1.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:05

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Ateny miały włamać się na konta i wprowadzić drachmę. Rusza śledztwo ws. Warufakisa

Ateny miały włamać się na konta i wprowadzić drachmę. Rusza śledztwo ws. Warufakisa
Foto: Wikipedia / Robert Crc - Subversive festival media Foto: Grecka prokuratora wszczęła w środę śledztwo w sprawie planu byłego ministra finansów Janisa Warufakisa

Grecka prokuratora wszczęła w środę śledztwo w sprawie planu byłego ministra finansów Janisa Warufakisa dotyczącego potajemnego skopiowania kodów dostępowych obywateli do ich kont podatkowych, by wprowadzić równoległy system płatności skarbowych.

Postępowanie nie będzie skoncentrowane na samym Warufakisie, którego jako parlamentarzystę chroni immunitet; ma jednak ustalić, czy złamane zostało prawo np. poprzez naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych lub przekroczenie uprawnień służbowych.

Grecki plan B

Warufakis potwierdził w tym tygodniu, że sformował mały zespół, który miał przygotować tzw. plan B na wypadek zmuszenia Grecji do wyjścia ze strefy euro. Powiedział jednak, że był to jedynie plan awaryjny, który nigdy nie został wprowadzony w życie.

Były minister uważa, że wysuwane pod jego adresem przez innych deputowanych zarzuty w tej sprawie są próbą zdezawuowania działań rządu premiera Aleksisa Ciprasa od chwili jego powołania na początku roku. - Ich celem jest przedstawienie okresu od stycznia do lipca jako "wielkiej pomyłki" lub wręcz uznanie pięciu miesięcy trudnych negocjacji lewicowego rządu za "działalność przestępczą" - głosi oświadczenie wydane przez biuro poselskie Warufakisa.

Grecki dziennik "Kathimerini" podał w niedzielę, iż były minister finansów, który opuścił rząd na początku lipca, poinformował w czerwcu na konferencji inwestorów, że Syriza przygotowuje plan potajemnego skopiowania kodów dostępowych obywateli do ich kont podatkowych. Pozwoliłoby to rządowi wprowadzić równoległy system płatności skarbowych w razie zamknięcia banków w rezultacie "agresywnej polityki Europejskiego Banku Centralnego".

Według Warufakisa nominalną walutą transakcji w systemie równoległym byłoby euro, ale natychmiastowa jego konwersja na drachmy nie nastręczyłaby większych problemów. Jak napisał "Kathimerini", pomysł takiego systemu pojawił się w Syrizie jeszcze przed objęciem przez jej przewodniczącego Aleksisa Ciprasa stanowiska premiera w styczniu bieżącego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane