• rozwiń
  • WIG20 2300.39 -0.27%
  • WIG30 2635.40 -0.38%
  • WIG 59767.24 -0.35%
  • sWIG80 11862.21 -0.14%
  • mWIG40 4008.46 -0.70%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:31

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Polacy po Brexicie. Oto pięć ważnych pytań i odpowiedzi

Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach Odtwórz: Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Według ostatnich danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka co najmniej 986 tys. Polaków | Video: Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach

W środę po południu premier Theresa May rozpocznie procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje z Brukselą w sprawie warunków Brexitu mają trwać maksymalnie dwa lata. Co to oznacza dla Polski i Polaków?

Skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE są trudne do oceny - do tej pory żaden kraj nie wystąpił jeszcze ze Wspólnoty. To historyczne wydarzenie, a jego skutki są trudne do przewidzenia. Nie dziwi więc niepokój, który pojawia się wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

1. Co z naszymi rodakami?

Ambasada RP w Londynie zapewnia, że złożenie notyfikacji o wyjściu z UE nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

"Do momentu wyjścia z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo musi respektować wszystkie prawa obywateli Unii mieszkających na jej terytorium wynikające z prawa europejskiego" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie placówki.

Zgodnie z dokumentem, "rząd RP będzie dążył do ochrony Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie w szczególności poprzez zagwarantowanie prawa pobytu; zabezpieczenie dostępu do zatrudnienia oraz świadczeń społecznych; utrzymanie prawa do korzystania z systemu edukacji i ochrony zdrowia".

Osobom, które nie planują powrotu do Polski, ambasada RP zarekomendowała ubieganie się o wydanie dokumentu poświadczającego stały pobyt (po co najmniej pięciu latach pobytu), a "w przypadku osób, które nie spełniają jeszcze warunków nabycia prawa stałego pobytu pomocne może być uzyskanie zaświadczenia o rejestracji (registration certificate)".

2. Co z studentami spoza Wielkiej Brytanii?

W tym samym oświadczeniu zaznaczono, że polscy studenci rozpoczynający studia w roku akademickim 2017/2018 będą traktowani "identycznie, jak do tej pory" i "w dalszym ciągu będą mieli możliwość ubiegania się o brytyjski preferencyjny kredyt studencki na pokrycie kosztów czesnego, którego wysokość będzie identyczna jak dla obywateli Zjednoczonego Królestwa".

3. Co z biznesem?

W wyniku Brexitu Polska może stać się krajem, który przyciągnie do siebie niektóre z największych banków mających obecnie siedziby w Wielkiej Brytanii. Czy jest to w ogóle możliwe? Zdaniem prof. Moniki Marcinkowskiej, dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego, trudno jest obecnie spekulować jak duże szanse na przejęcie tych instytucji finansowych ma Polska.

- Póki co pewnie mamy większe szanse na przeniesienie do nas pewnych funkcji zapleczowych, bo już teraz gros instytucji finansowych u nas wykonuje te czynności. Natomiast fachowcy z powątpiewaniem patrzą na możliwość przeniesienia central tychże instytucji, czy też w szczególności siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego - oceniła prof. Marcinkowska.

4. Czy Polska straci na Brexicie?

Jedną z najtrudniejszych kwestii negocjacji mogą być koszty Brexitu, w tym zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec wieloletniego unijnego budżetu na lata 2014-2020. W Brukseli panuje przekonanie, że Brytyjczycy powinni respektować wszystkie swe zobowiązania wobec wieloletniego budżetu, w których uzgodnieniu sami brali udział. Komisja Europejska na razie nie ujawniła, jaki rachunek wystawi Londynowi. Nieoficjalnie pada kwota ok. 60 mld euro.

- Brytyjczycy nie chcą tego płacić. Ci, którzy są płatnikami netto, pod przewodnictwem Austrii mówią, że w życiu nie dopłacą. A jeżeli nie dopłacą to Polska dostanie mniej środków - wyjaśnia Kuczyński.

5. Jakie będą skutki Brexitu?

Warto pamiętać, że po 2004 roku, czyli już po wejściu do UE fala naszych rodaków zalała Wyspy. Według ostatnich danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka co najmniej 986 tys. Polaków.

- W tej chwili nie wiadomo niestety, jakie skutki dla Polaków będzie miał Brexit. Negocjacje będą prowadzone przez dwa lata, a na razie obie strony okopały się na swoich bardzo twardych pozycjach - mówi Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion.

W styczniu brytyjska premier Theresa May przedstawiła plan w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i zapowiedziała tzw. twardy Brexit. Tymczasem Londyńczycy opowiadają się za łagodnym wyjściem z UE i dostępem do brytyjskiego rynku pracy dla imigrantów. Ich zdaniem już teraz jest trudno znaleźć ludzi do pracy, ceny rosną, a funt traci na wartości.

Zdaniem Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityki Insight w krótkim terminie twardy rozłam z nie jest w interesie żadnej ze stron. - Uderzy to w gospodarkę brytyjską, a rykoszetem dostanie gospodarka europejska, czyli także gospodarka polska. Twardy Brexit to negatywne konsekwencji zarówno dla Unii jak i Wielkiej Brytanii - zaznaczył.

Zgodził się, że występuje coraz więcej tendencji separatystycznych względem Unii Europejskiej. - W długim okresie nie można dać zachęty do tego, a by inne kraje zaczęły opuszczać Unię Europejką - tłumaczył Czerniak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane