• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Ostatnia szansa na pokój na Ukrainie? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Dyplomatyczna próba sił w Mińsku Odtwórz: Dyplomatyczna próba sił w Mińsku
Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Dotychczas w konflikcie na Ukrainie śmierć poniosło ponad 5300 osób | Video: Dyplomatyczna próba sił w Mińsku

W środę w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić rozmowy przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, którzy spotkają się w Mińsku. Politycy mają podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego.

W mińskich rozmowach udział wezmą kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin.

Poroszenko, który we wtorek rozmawiał przez telefon m.in. z prezydentem USA Barackiem Obamą, powiedział, że spotkanie w białoruskiej stolicy będzie jedną z ostatnich szans na ogłoszenie bezwarunkowego rozejmu i wycofanie ciężkiej broni ze strefy walk na wschodzie Ukrainy. Dotychczas w konflikcie poniosło śmierć ponad 5300 osób.

Szansa na pokój

Według rosyjskich źródeł dyplomatycznych rozmowy będą się koncentrować na kwestii wycofania ciężkiego uzbrojenia, stworzeniu strefy zdemilitaryzowanej i rozpoczęciu dialogu między Kijowem i prorosyjskimi separatystami.

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podkreśliła wczoraj, że środowe spotkanie "to będzie szansa, której nie można zaprzepaścić", m.in. ze względu na ofiary śmiertelne działań wojennych i kwestię utrzymania pokoju w Europie.

Zaapelowała też, by wszystkie strony, a przede wszystkim Rosja, skorzystały z okazji i w końcu doszły do porozumienia co do układu zawartego we wrześniu 2014 r. w Mińsku. - To jest jedyny sposób wyjścia z tego kryzysu - oceniła Mogherini.

Wiele otwartych kwestii

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł przed fiaskiem spotkania. - Jak dotychczas rozmowy miały sens - powiedział Steinmeier po spotkaniu ze swoim greckim odpowiednikiem Nikosem Kodziasem w Berlinie. - Istnieje jednak nadal wiele otwartych kwestii, które muszą być rozwiązane przed początkiem szczytu w Mińsku - zastrzegł szef dyplomacji.

Steinmeier zaapelował do Rosji i Ukrainy o wykorzystanie okazji. - Wszyscy uczestnicy (szczytu) powinni wiedzieć, że jutro nadarzy się wielka szansa na wykonanie pierwszego i ważnego kroku w kierunku złagodzenia konfliktu i przerwania ognia" - oświadczył. Wyraził nadzieję, że żadna ze stron nie posunie się tak daleko, by "poprzez eskalację przemocy w ostatnich godzinach przed rozpoczęciem rozmów postawić szczyt pod znakiem zapytania. - Jeszcze nie możemy mówić o sukcesie. Samo przeprowadzenie szczytu nie zapewni jeszcze rezultatów - zastrzegł Steinmeier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane