• rozwiń

Kluczowe rozmowy o brexicie. Juncker: nie ma porozumienia

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Nadal nie ma porozumienia z Wielką Brytanią w negocjacjach na temat brexitu - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Premier Theresa May jest twardym negocjatorem w rozmowach na temat brexitu - powiedział szef Komisji Europejskiej. Dodał, że brak porozumienia nie oznacza porażki.

Bez porozumienia

- Mieliśmy szczere i konstruktywne spotkanie. Theresa May broni brytyjskiego punktu widzenia z całą mocą, jaką posiada. Pomimo naszych najlepszych starań i znaczącego postępu, jaki osiągnęliśmy w ostatnich dniach nie udało nam się osiągnąć pełnej zgody - powiedział szef Komisji.

Juncker podkreślił, że jest przekonany o tym, iż porozumienia uda się osiągnąć przed szczytem Unii Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. - To nie jest porażka, to początek ostatniej rundy i jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w tym tygodniu - dodał.

Podobnie uważa Donald Tusk, który w poniedziałek po południu spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. "Byłem gotowy przedstawić projekt wytycznych autorstwa "27" (...) w sprawie negocjacji dotyczących okresu przejściowego i przyszłości. Jednak Wielka Brytania i Komisja Europejska poprosiły o więcej czasu. Terminy są napięte, ale porozumienie na grudniowym szczycie europejskim jest ciągle możliwe" - napisał na Twitterze Tusk.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że jest pewna, iż dojdzie do osiągnięcia porozumienia z Unią Europejską w sprawie przejścia do drugiej fazy rozmów na temat brexitu mimo że dziś nie udało się dokonać przełomu.

- Obyliśmy konstruktywne spotkanie. Obie strony ciężko pracowały w dobrej wierze. Negocjacje były trudne. Spotkamy się jeszcze przed końcem tygodnia i jestem przekonana, że rozmowy zakończą się pozytywnie - mówiła May.

Ostateczna propozycja

W weekend szef Rady Europejskiej Donald Tusk przypomniał, że premier May ma czas do poniedziałku na przedstawienie swojej ostatecznej propozycji, która będzie podstawą do grudniowych dyskusji na szczycie Rady Europejskiej, w trakcie którego liderzy 27 państw członkowskich zdecydują o tym, czy osiągnięto "wystarczający postęp" w negocjacjach, aby przejść do kolejnego etapu rozmów.

W środę ambasadorowie 27 państw członkowskich UE mają rozpocząć pracę nad wstępnymi konkluzjami szczytu Rady Europejskiej, który jest zaplanowany na 14-15 grudnia.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane