• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja odpowiada na sankcje. Przedłuża zakaz importu z Zachodu

Rosja odpowiada na sankcje. Przedłuża zakaz importu z Zachodu
Foto: shutterstock.com Foto: Rosjanie nie kupią zachodniej żywności jeszcze przez co najmniej rok

Zakaz importu do Rosji żywności z zachodnich państw został przedłużony o rok - poinformował w środę rosyjski prezydent Władimir Putin. To odpowiedź na przedłużenie sankcji przez Unię Europejską.

Władimir Putin poinformował dziś, że rozszerzył o rok zakaz importu żywności z krajów Zachodu. Zakaz obejmuje kraje, które poparły unijne sankcje wobec Moskwy za jej destabilizujące działania na wschodzie Ukrainy.

Odpowiedź Moskwy

Wśród państw, które nie będą mogły sprzedawać swoich produktów żywnościowych do Rosji znalazły się Stany Zjednoczone, Australia, Kanada Norwegia oraz kraje Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że w ostatni poniedziałek ministrowie państw UE podjęli w poniedziałek decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2016 roku.

Ograniczenia

Wprowadzone w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła w sierpniu zeszłego roku zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii o łącznej wartości 9 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Mimo sankcji, a może nawet dzięki nim, gospodarka EU zaczyna przyśpieszać :-) Paliwa tańsze, zamiana rynku rosyjskiego na inne zwiększyła dywersyfikację a i kliencie mniej humorzaści. Tak trzymaj wołodia! A może tak jeszcze Rosjanie w ramach protestu przeciwko zachodnim producentom np. butów, zaczną chodzić boso?! ;-)
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane