• rozwiń

Rosyjski oligarcha pozywa USA

Czaputowicz na Ukrainie o "możliwościach sankcji" na Rosję Odtwórz: Czaputowicz na Ukrainie o "możliwościach sankcji" na Rosję
Czaputowicz na Ukrainie o "możliwościach sankcji" na Rosję "Źródło: tvn24"

Rosyjski oligarcha Oleg Deripaska, blisko związany z prezydentem Władimirem Putinem, pozwał USA za sankcje nałożone na jego firmy - poinformował w piątek Reuters.

Reuters powołuje się na dokumenty sądowe. Według nich Deripaska oskarża administrację USA o to, iż przekroczyła swe uprawnienia nakładając sankcje na jego przedsiębiorstwa i uczyniła go "najnowszą ofiarą" śledztwa w sprawie Russiagate.

Deripaska zwrócił się do sądu okręgowego w Waszyngtonie, by uniemożliwił resortowi finansów wykorzystywanie "destrukcyjnej siły sankcji", które - jak napisał we wniosku - są sprzeczne z amerykańską konstytucją.

Rzeczniczka Deripaski cytowana przez agencję Reutera powiedziała, że zaapelował on, by ministerstwo finansów USA nie pozwoliło, aby jego ciężka praca została "zniszczona przez manipulacje polityczne".

Próby blokowania w Kongresie

Departament Skarbu zniósł pod koniec stycznia sankcje wobec trzech firm powiązanych z Deripaską, w tym wobec aluminiowego giganta - koncernu Rusal i jego filii En+ (sankcje wobec samego Deripaski pozostały w mocy). Administracja Donalda Trumpa podjęła tę decyzję mimo prób zablokowania jej w Kongresie.

Kongresmeni z Partii Demokratycznej, a także część Republikanów, oprotestowali tę decyzję, ponieważ uznali, że administracja Trumpa nie jest wystarczająco stanowcza wobec Putina i jego najbliższych sojuszników, do których zalicza się Deripaska.

Jest on oskarżany o powiązania z rosyjską mafią, a ponadto jest tak blisko związany z Putinem, że prezydent Rosji osobiście zabiegał u George'a W. Busha i Baracka Obamy o przyznanie mu amerykańskiej wizy, zresztą bezskutecznie.

Oligarcha został objęty amerykańskimi sankcjami w kwietniu 2018 roku w związku z ingerencją Kremla w wybory prezydenckie 2016 roku i udział w przygotowaniach zamachu stanu w Czarnogórze.

Deripaska w latach 2005-2009 był pracodawcą Paula Manaforta, byłego szefa sztabu wyborczego Trumpa, który w ostatnich dniach został skazany między innymi za nielegalne lobbowanie na rzecz obcego państwa i przestępstwa podatkowe w ramach dochodzenia specjalnego prokuratora Roberta Muellera ws. afery Russiagate.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane