• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

"Rosyjska gospodarka przystosowała się do sankcji. Wyszliśmy z recesji"

"Rosyjska gospodarka przystosowała się do sankcji. Wyszliśmy z recesji"
Foto: sxc.hu Foto: Zdaniem rosyjskiego ministra rozwoju gospodarczego widać oznaki ożywienia rosyjskiej gospodarki

Rosyjska gospodarka nie jest pogrążona w recesji od ponad 6 miesięcy - powiedział tamtejszy minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uliukajew podczas briefingu na szczycie Rosja-ASEAN.

Jego zdaniem wskaźnik PKB Rosji na koniec 2016 roku może być zatem wyższy niż głoszą oficjalne prognozy, przewidujące spadek o 0,2 proc. Uliukajew tłumaczył to rosnącymi w ostatnich tygodniach cenami ropy naftowej.

Sankcje zachodu

Minister zapewnił, że "rosyjska gospodarka w pełni przystosowała się do sankcji nałożonych przez Zachód" latem 2014 roku, w odpowiedzi na bezprawne przyłączenie Krymu i wspieranie separatystów we wschodniej Ukrainie.

Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Restrykcje były kilkakrotnie przedłużane i wygasają z końcem lipca br. Decyzja UE w sprawie ich przedłużenia musi zatem zapaść najpóźniej na przełomie czerwca i lipca.

Jak powiedział Uliukajew, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sankcje zostaną przedłużone 1 lipca. Dlatego jednocześnie zapowiedział, że w przypadku takiego scenariusza rosyjskie "kontr-sankcje będą oczywiście nadal obowiązywały". W odpowiedzi na zachodnie ograniczenia, Moskwa zakazała importu żywności z wielu krajów, w tym Polski.

Głęboka recesja

Rosyjska gospodarka, która zaczęła zwalniać w 2013 roku, pogrążyła się w głębokiej recesji w 2014 roku ze względu na spadające ceny ropy naftowej i zachodnie sankcje. W ubiegłym roku, PKB tego kraju spadło o 3,7 proc. Gwałtowne osłabienie rubla przyczyniło się zaś do inflacji na poziomie 12,9 proc. oraz spadków realnych płac o 9,5 proc.

 

Pracownicy szpitala apelują do Putina o pomoc:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cukrowy_mozg
Juz Francuzi zdecydowali ze sankcje nie beda przedluzone. Bo i po co? Szkodza wszystkim a statusu Krymu nie zmienia.
Na hura rzucilismy sie na pomoc Ukrainie a tymczasem sie okazalo ze jedni Oligarchowie sobie poszli a na ich miejsce przyszli Oligarchowie z rzadzacego obozu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane