• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosyjska gospodarka w odwrocie, ale firmy dużych zwolnień nie planują

Rosyjska gospodarka w odwrocie, ale firmy dużych zwolnień nie planują
Foto: sxc.hu Foto: Po miesiącach złych wieści, w tym ogromnych spadków cen ropy i wartości rubla, rosyjska gospodarka wydaje się być w odwrocie

Pomimo kryzysu gospodarczego w Rosji, dwie trzecie firm nie decyduje się na masowe zwolnienia, tylko planuje przetrwać kryzys poprzez skrócenie czasu pracy lub cięcia wynagrodzeń - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Hay Group.

- Wiele firm nie sięgnęło po radykalne środki, ponieważ w niektórych sektorach sytuacja się ustabilizowała - powiedziała Irina Chernozubova , szefowa działu badań Hay Group w Rosji.

Optymizm

Po miesiącach złych wieści rosyjska gospodarka wydaje się stabilizować. Ceny ropy bowiem wzrosły, a rubel od lutego zyskał prawie 40 proc. w parze do dolara.

Jak informuje "The Moscow Times" stabilizacja jest również widoczna na rynku pracy.

Po przeprowadzeniu badań wśród 400 firm w 18 sektorach gospodarki, analitycy Hay Group informują, że około 42 proc. rosyjskich firm na pewno nie obniży zatrudnienia, 25 proc. twierdzi, że obecnie nie planuje takich ruchów, a swoje dalsze działanie uzależnia od sytuacji gospodarczej.

Gdzie najlepiej?

Badania przeprowadzone przez Hay Group wykazały, że najlepsze warunki dla pracowników występują w sektorze rolniczym, gdzie tylko 13 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia.

Podobnie ma się sytuacja w firmach z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i zasobów naturalnych. Tylko 17 proc. firm planuje bowiem redukcję zatrudnienia.

Mniej obiecująco wygląda sytuacja w branży hotelarskiej i gastronomicznej, gdzie 63 proc. badanych barów i restauracji stwierdziło, że dokona cięć dużej liczby miejsc pracy.

Jak informuje jednak "The Moscow Times", cięcia kosztów w restauracjach są wręcz koniecznością.

- Popyt w restauracjach obniżył się o kilkanaście procent ze względu na spadek siły nabywczej - mówi Igor Bukharow, prezes Rosyjskiej Federacji Restauratorów i Hotelarzy.

Ponadto, jak wynika z badania połowa rosyjskich banków i 56 proc. producentów materiałów budowlanych również planuje zwolnienia pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane