• rozwiń
  • WIG20 2086.43 -0.82%
  • WIG30 2387.14 -0.79%
  • WIG 55767.51 -0.50%
  • sWIG80 11542.95 -0.37%
  • mWIG40 3731.20 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:58

Dostosuj

Rosyjski bank centralny: gospodarka nadal cierpi przez niskie ceny ropy, sankcje i spekulantów

Rosyjski bank centralny: gospodarka nadal cierpi przez niskie ceny ropy, sankcje i spekulantów
Foto: sxc.hu Foto: Rosyjska gospodarka przezwycięży kryzys?

Rosyjska gospodarka i rubel są nadal narażone na ryzyko związane z wahaniami cen ropy naftowej, zachodnimi sankcjami i spekulacjami na rynku walutowym - powiedziała Ksenia Judajewa, wiceprezes Centralnego Banku Rosji. Ale stwierdziła też, że "zakończył się już szczyt niestabilności rubla".

- Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że tendencje kryzysowe w gospodarce zostały przezwyciężone - stwierdziła podczas posiedzenia wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Dodała, że bank centralny jest gotowy obniżyć minimalne wymagania dotyczące bankowych rezerw i pożyczek, jeśli te napotkają nagłe trudności finansowe. - Jeśli nagle pojawi się kryzys związany z płatnościami, możemy użyć środka pozwalającego na zmniejszenie obowiązkowej rezerwy walutowej - podkreśliła.

- Doświadczenie pokazuje, że środek ten pomaga zanim jeszcze trudności się pojawią - dodała.

Judajewa podkreśliła, że zakończył się już szczyt niestabilności rubla. W połowie grudnia ubiegłego roku za dolara trzeba było już zapłacić 80 rubli. W tym miesiącu jest to już 60-70 rubli - pisze "The Moscow Times".

Słabsze prognozy

Pod koniec stycznia rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego skorygowało swoją prognozę makroekonomiczną na 2015 rok. W nowej przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji w tym roku spadnie o 3 proc., a inflacja wzrośnie do 12 proc. W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc.

Na nowej prognozie makroekonomicznej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego oparta zostanie nowelizacja budżetu FR na 2015 rok, którą przygotowuje rząd. Uchwalony w listopadzie 2014 roku budżet na 2015 rok i okres planowy 2016-2017 zakłada, że w tym roku rosyjski PKB wzrośnie o 1,2 proc., a inflacja wyniesie 5-6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sedov
Ja bym na ich miejscu sprawdził, który spekulant w Rosji dorobił się największego majątku. Zacząłbym sprawdzać od tych, którzy najgłośniej krzyczą o tym, że trzeba zaciskać pasa. I zrzucają winę na zgniły Zachód.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane