• rozwiń
  • WIG20 2241.15 +0.33%
  • WIG30 2539.53 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:10

Dostosuj

Temat: Rosja

Putin da zarobić koledze od judo. Oligarchowie przejmą największe lotnisko

Putin da zarobić koledze od judo. Oligarchowie przejmą największe lotnisko
Foto: wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0)/ Alex Beltyukov Foto: Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo lotnisko Rojsa

Arkadij Rotenberg, rosyjski oligarcha i wieloletni sparingpartner Władimira Putina w walkach judo wraz z miliarderem Aleksanderem Ponomarenko będą właścicielami największego portu lotniczego w Rosji - lotniska Moskwa-Szeremietiewo.

"The Moscow Times" podaje, że taką decyzję podjął prezydent Rosji. Władimir Putin zarządził konsolidację aktywów państwowych lotniska oraz spółki TPS Avia, która należy do Rotenberga i Ponomarenko. Udział rosyjskiego skarbu państwa wyniesie co najmniej 30 proc.

Ogromny kontrakt

W 2013 roku firma TPS Avia wygrała kontrakt na rozbudowę lotniska. Odpowiadała za budowę budynku nowego terminalu i połączenia go podziemnym pociągiem z już istniejącymi częściami portu lotniczego. Według kontraktu rozbudowa ma zakończyć się w 2018 roku. Jego wartość to 635 mln dolarów.

Rozbudowa lotniska Szeremietiewo to jeden z głównych projektów infrastrukturalnych przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej, które w 2018 roku odbędą się w Rosji. "The Moscow Times" podkreśla, że inwestycja jest kluczowa dla organizacji imprezy, a więc państwo nie będzie szczędziło pieniędzy na dokończenie powiększenia lotniska, nawet jeśli jego budżet się rozrośnie.

Podobnie było przy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi przed dwoma laty. Za budowę infrastruktury często odpowiadali przyjaźni Kremlowi oligarchowie, a budżety niemal wszystkich inwestycji były na ukończeniu zdecydowanie większe niż planowano. Ostatecznie impreza kosztowała budżet państwa nie siedem, a 50 mld dolarów.

Największe lotniska

"The Moscow Times" pisze, że tylko w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku port lotniczy Szeremietiewo obsłużył 17,8 mln pasażerów. Wyprzedził tym samym swojego głównego rywala - lotnisko Domodiedowo, z którego skorzystało 17,4 mln podróżnych. Trzecie największe lotnisko Wnukowo obsłużyło w tym czasie 9,3 mln pasażerów.

Warto przypomnieć, że 1 sierpnia Putin podpisał podobny dekret nakazujący skonsolidować aktywa lotniska Wnukowo. Skarb państwa będzie miał 25 proc. udziałów w tej spółce. Jednak po połączeniu większościowy pakiet akcji będzie własnością: Andrieja Skocha, Witalija Wancewa oraz Władimira Kożewnikowa. Lotnisko Domodiedowo już jest w rękach Dmitrija Kamienszczyka.

Przyjaźń od dziecka

Arkadij Rotenberg jest 57. najbogatszym człowiekiem w Rosji. Jego majątek jest szacowany na 1,45 mld dolarów. W czasie ostatniej dekady stał się jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów w Rosji. Wszystko dzięki bliskim kontaktom z prezydentem Władimirem Putinem.

Sam Rotenberg zaprzecza, że jego imperium biznesowe powstało dzięki pomocy Putina. - Znajomości na takim poziomie (jak z Putinem - red.) nikomu nie zaszkodziły, ale wszystko co udało nam się osiągnąć to efekt ciężkiej pracy - powiedział w 2012 roku magazynowi "Forbes" Rotenberg.

Warto jednak przypomnieć, że miliarder zna Putina od młodzieńczych lat. Obaj byli zawodnikami judo w petersburskim klubie sportowym. Później również często mierzyli się w sparingach. W ciągu pięciu ostatnich lat jego firmy otrzymały państwowe kontrakty na wartość 15,4 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Robert_R_
"Arkadij Rotenberg [...] będą właścicielami największego portu lotniczego w Rosji - lotniska Moskwa-Szeremietiewo."

co na to wielkorusy !!! ???
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
antymoher
Grabia ten biedny kraj jak sie da i ile sie da. Bo kto to wie co bedzie jutro. Dziwi mnie tylko postawa obywateli. Pozwalaja na to wszystko z wielka pokora. Strach Ich paralitzuje.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kawa18
To w putinlandzie nic nowego.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane