• rozwiń

Rosyjscy hakerzy żyli jak milionerzy. Teraz szuka ich FBI

Marcin Wrona o poszukiwanych rosyjskich hakerach Odtwórz: Marcin Wrona o poszukiwanych rosyjskich hakerach
Marcin Wrona o poszukiwanych rosyjskich hakerach "Źródło: tvn24bis.pl"

Nawet pięć milionów dolarów - tyle za pomoc w odnalezieniu rosyjskiego hakera Maksima Jakubeca oferuje amerykańskie FBI. Zarówno on, jak i inny cyberprzestępca Igor Turaszew wykradli setki milionów dolarów od ofiar w ponad 40 krajach.

Maksim Jakubec i Igor Turaszew przez dziesięć lat wykradali dane do logowania się w systemach bankowości elektronicznej. Obaj hakerzy działali zza ekranów swoich komputerów, z terenu Rosji - podaje dziennik "Financial Times".

Według amerykańskiego ministerstwa skarbu, Jakubec miał ponadto współpracować z rosyjskim wywiadem i udzielać bezpośredniego wsparcia "szkodliwym działaniom rosyjskiego rządu" w cyberprzestrzeni.

Za przekazanie informacji o Jakubcu FBI oferuje nagrodę w wysokości nawet pięciu milionów dolarów.

Turaszew i Jakubec należeli do grupy "Evil Corp", która ukradła łącznie prawie 100 milionów dolarów.

Żyli "jak ekstrawaganccy milionerzy"

Obaj mężczyźni zostali wskazani jako winni ataków z użyciem złośliwego oprogramowania znanego jako Bugat. Ponadto Jakubec został obciążony za aktywny udział w cyberprzestępczości z użyciem narzędzia o nazwie Zeus.

Zdaniem szefa wydziału kryminalnego ministerstwa sprawiedliwości USA Briana Benczkowskiego Rosjanin ten jest "odpowiedzialny za dwa z najgorszych incydentów hakerskich i przestępstw bankowych ostatniej dekady", które przypisywane były "Evil Corp".

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Walki z Przestępczością (NCA) ocenia, że ofiary hakerów "należy liczyć w tysiącach". Pokrzywdzone zostały osoby mieszkające w 43 krajach, a wykradzione im pieniądze miały posłużyć do "finansowania rozrzutnego pod względem wydatków i upodobania do szybkich samochodów" stylu życia cyberprzestępców.

Jak powiedział cytowany przez "FT" dyrektor NCA ds. walki z cyberprzestępczością Rob Jones, śledczy zlokalizowali należące do mężczyzn konta bankowości internetowej, których analiza wykazała, iż obaj "zachowywali się jak bardzo śmiali i ekstrawaganccy milionerzy".

Londyńska gazeta pisze, że według organów obecnie obaj hakerzy przebywają na terenie Rosji. Reprezentujący FBI David Bowdich poinformował, że rząd Federacji Rosyjskiej zaoferował pomoc w ramach odpowiedzi na prośbę wynikającą z traktatu o wzajemnym wsparciu prawnym "do pewnego etapu", jednakże nie podano bliższych wyjaśnień.

FBI odmówiło również komentarza ws. rzekomych związków Jakubca z rosyjskim wywiadem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane