• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Rosyjscy deputowani proponują cofnięcie embarga. Chcą zmniejszyć władzę Putina

Foto: PAP/EPA Foto: Embargo jest odczuwalne przez zwykłych Rosjan

"Zachodnie sankcje i nasze głupie antysankcje stały się tak poważnym problemem dla wszystkich, że musimy to jakoś odkręcić bez utraty twarzy" - stwierdził Dmijtrij Gudkow, który jest współautorem propozycji mających znieść rosyjskie embargo na zachodnią żywność - pisze "The Moscow Times".

Prokremlowska partia polityczna Sprawiedliwa Rosja wystosowała oficjalne upomnienie do swoich członków po tym, jak ostrzegli oni, że embargo na import zachodniej żywności uderza w Rosjan. Zaproponowali oni ustanowienie przepisów, które zniosą restrykcje i ograniczą władzę prezydenta Władimira Putina w kwestii nałożenia nowych sankcji - pisze "The Moscow Times".

Jak czytamy, trzech deputowanych partii Sprawiedliwa Rosja - Walerij Zubow, Siergiej Doronin i Michaił Serdjuk - miało "naruszyć partyjną dyscyplinę" podczas czwartkowego spotkania liderów partii. Tak informuje Sprawiedliwa Rosja na swojej stronie internetowej.

Dwie kolejne osoby, autorzy projektu zmian - Dmijtrij Gudkow i Siergiej Pietrow - otrzymali nagany. Gudkow i Pietrow zostali wybrani do Dumy Państwowej z ramienia partii Jedna Rosja. Odeszli jednak z partii, pozostając członkami jednej z parlamentarnych frakcji.

Złe skutki

"The Moscow Times" pisze, że projekt złożony w Dumie w środę miał znieść zakaz importu żywności, który został wprowadzony w odpowiedzi na zachodnie sankcje.

Autorzy projektu piszą w uzasadnieniu dołączonym do ustawy, że zakaz "doprowadził do wzrostu cen żywności i znacznie ograniczył możliwości działania przedsiębiorcom". Ponadto ma on zmuszać niektórych producentów żywności do zamknięcia działalności i narusza konstytucyjne prawo do wolności prowadzenia biznesu.

Gudkow napisał na swojej stronie internetowej, że "zachodnie sankcje i nasze głupie antysankcje stały się tak poważnym problemem dla wszystkich, że musimy to jakoś odkręcić bez utraty twarzy".

Reprymenda

Sprawiedliwa Rosja wezwała swoich członków do wycofania swoich podpisy spod ustawy - podała agencja RBC, powołując się na dwa źródła zbliżone do partii. Liderzy partii uznali, że propozycja jest niepatriotyczna i "obraża Putina".

Co ważne, ustawa oprócz zniesienia embarga odbiera też prezydentowi i rządowi możliwość wprowadzenia podobnych sankcji w przyszłości. Były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin poparł tę inicjatywę pisząc na Twitterze, że "byłoby rozsądne przekazanie określonych uprawnień prezydenta i rządu w kwestii wprowadzenia sankcji". "Sankcje spożywcze były pilne. Uderzają one w Rosjan. Byłoby lepiej, aby zostały one najpierw omówione w Dumie" - napisał Kudrin.

Niektórzy deputowani, w reakcji na inicjatywę, od razu potwierdzili prawo prezydenta do ignorowania opinii parlamentu ws. embarga. - Kwestie bezpieczeństwa kraju i jego polityki zagranicznej to kompetencje prezydenta Rosji, zawarte w konstytucji - powiedział deputowany Igor Rudenski.

Z kolei Jewgienij Tarło, członek komisji polityki gospodarczej w Radzie Federacji Rosji podkreślił, że planuje opracowanie i wprowadzenie jeszcze szerszego prawa prezydenta do nałożenia sankcji gospodarczych, politycznych i innych wobec zagranicznych krajów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (14)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mikej_pl
Amerykanie zapowiedzieli, że zniosą sankcje po oddaniu Krymu a nie po zakończeniu wywołanej przez Putina zadymy w Donbasie więc ruskom strach zajrzał w oczy. Ile można żreć kawior i popijać samogonem? Widać nie za długo.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane