• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosnieft inwestuje w Wenezueli. Umowa na miliardy dolarów

Rosnieft inwestuje w Wenezueli. Umowa na miliardy dolarów
Foto: rosneft.com Foto: Rosnierf zainwestuje w Wenezueli

Rosyjski naftowy gigant Rosnieft i Wenezuela uzgodniły warty 14 mld dolarów plan inwestycji w sektorze ropy i gazu - poinformowała agencja Reuters, powołując się na oświadczenie prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

- Mieliśmy wspaniałe spotkania i zgodziliśmy się na inwestycje warto ponad 14 mld dolarów - powiedział Maduro w wywiadzie telewizyjnym, tuż po zakończonych negocjacjach z szefem Rosnieftu Igorem Sieczinem.

Spora skala

Rzecznik Rosnieftu powiedział RIA Novosti, że projekt obejmuje już istniejące i te planowane inwestycje.

Z kolei Madura w wywiadzie telewizyjnym podkreślił, że zainwestowane środki pomogą podwoić wenezuelską produkcję ropy. Nie zdradził jednak, w jaki sposób inwestycje zostaną wykorzystane i kto zapewni finansowanie.

W rozmowach uczestniczyli też - obok Sieczina i Madura - Diosdado Cabello, szef Zgromadzenia Narodowego Wenezueli i Eulogio del Pino, prezes państwowej spółki naftowej Petroleos de Venezuela (PDVSA).

Zarówno PDVSA jak i wenezuelskie ministerstwo ropy nie odpowiedział na prośbę Reutersa o komentarz do sprawy.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnym profilu PDVSA na Twitterze kraje "stworzą razem spółki" i chcą rozwijać rezerwy ropy w Orinoco Oil Belt na północy Wenezueli. Tam znajduje się jedno z największych na świecie złóż ropy.

W czwartek Rosnieft oświadczył, że zamierza zwiększyć własną produkcję ropy z 1,6 mln ton w zeszłym roku, do 8 mln ton w 2019. Komunikat głosi też, że Rosnieft zainwestował 1,8 mld dolarów w spółkę join ventures w Wenezueli.

Reuters informuje też, że rosyjski koncern zaproponował także zwiększenie swoich udziałów w Petromonagas (join ventures z PDVSA) z 16,7 do 40 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane