• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Rosji kończą się pieniądze. "Fundusz Rezerw może zostać wyczerpany w przyszłym roku"

Rosji kończą się pieniądze. "Fundusz Rezerw może zostać wyczerpany w przyszłym roku"
Foto: shutterstock.com Foto: Oczekuje się, że gospodarka Rosji skurczy się w tym roku o 3,9 proc.

Jeśli cena ropy utrzyma się na obecnym poziomie, to do budżetu trafi o ok. 900 mld rubli (14,14 mld dol.) za mało, a rosyjski Fundusz Rezerw może zostać wyczerpany już pod koniec przyszłego roku - powiedział we wtorek minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

Siłuanow, występując w Dumie, wyjaśnił, że jeśli cena ropy nadal nie będzie przekraczała 50 dol. za baryłkę i "nie zmieni się obecny kurs rosyjskiej waluty (62 ruble za dolara), to w budżecie państwa zabraknie 900 mld rubli. - Naprawdę istnieje takie zagrożenie - podkreślił minister.

Rezerwy topnieją

- Poziom naszych rezerw zmniejszy się (w 2015 roku) o około 2,6 bilionów rubli (40,85 mld dol.), czyli o ponad połowę - wyjaśnił Siłuanow. - Oznacza to, że rok 2016 może być ostatnim, w którym będziemy w stanie wydawać w taki sposób nasze rezerwy. Potem już nie będziemy mieli środków - ostrzegł.

Jak komentuje telewizja CNBC na swych stronach internetowych, wypowiedzi Siłuanowa budzą poważny niepokój o stan rosyjskiej gospodarki. Agencja AP pisze jednak, że "w odróżnieniu od (kryzysu) lat 90. Rosja jest teraz znacznie lepiej przygotowana do radzenia sobie z recesją, nie jest bowiem poważnie zadłużona".

Rosyjski Fundusz Rezerw to jeden z dwóch tamtejszych państwowych funduszy majątkowych; gromadzi on środki pochodzące z produkcji oraz eksportu ropy i gazu, które inwestuje za granicą w bezpieczne papiery wartościowe; rezerwy te są wykorzystywane, gdy spadają dochody ze sprzedaży surowców.

Wartość aktywów Funduszu Rezerw wynosiła 1 października 4,67 bln rubli (70,51 mld dol.) - podaje CNBC.

Resort finansów poinformował niedawno, że wydał 402 mld rubli z Funduszu Rezerw, by pokryć deficyt budżetowy we wrześniu; to dwa razy tyle, ile trzeba było wydać na pokrycie deficytu w lipcu i sierpniu.

Stabilność gospodarki zagrożona

Poziom naszych rezerw zmniejszy się w 2015 roku o około 2,6 bilionów rubli (40,85 mld dol.), czyli o ponad połowę

Anton Siłuanow

W lipcu ministerstwo finansów poinformowało, że zacznie uzupełniać poziom aktywów w Funduszu Rezerw, jeśli cena ropy przekroczy 70 dol. za baryłkę. Siłuanow podkreślił wówczas, że gospodarka Rosji "straci stabilność bez tych rezerw". Jednak - jak przypomina CNBC - na razie nie ma raczej widoków na to, by cena ropy podniosła się, bo prócz nadpodaży surowca wpływa na nią spowolnienie gospodarki Chin.

Oczekuje się, że gospodarka Rosji skurczy się w tym roku o 3,9 proc., a w roku przyszłym wzrost PKB wyniesie 0,7 proc. - podaje AP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zwęglona Zielona Pyra
"Rosja jest teraz znacznie lepiej przygotowana do radzenia sobie z recesją, nie jest bowiem poważnie zadłużona"
Tylko ze tym razem nikt im poza Kimem nie pożyczy
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Bo życie bez nadmiernego zadłużania się to jest przyszłość.
A kto spłąci długi bogatych państw zachodu? Tam wszystko jest za pożyczone pieniądze.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane