• rozwiń

Coraz więcej Rosjan nie spłaca swoich kredytów

Coraz więcej Rosjan nie spłaca swoich kredytów
Foto: archiwum Foto: Rosjanie nie regulują swoich zobowiązań

W Rosji narastają problemy z regulowaniem zobowiązań kredytowych. Już ponad 5 mln osób nie spłaca ich w terminie - podają "Wiedomosti".

Z danych przytaczanych przez gazetę na podstawie statystyk biur kredytowych wynika, że w kwietniu co piąty kredyt nie był obsługiwany na czas.

"To pokazuje gwałtowny wzrost złych długów. W krótkim czasie urosły one o połowę i w marcu osiągnęły sumę prawie 1 biliona rubli. Jak pokazują sondaże powodem tego jest gwałtowne pogorszenia się warunków materialnych i utrata pracy" - piszą "Wiedomosti".

Ponad połowa

Należności kredytowe ma obecnie 39,4 mln osób w Rosji. To - jak zauważa dziennik - więcej niż połowa aktywnej zawodowe ludności (według Rosstat w 2013 roku aktywnych zawodowo Rosjan było 75,5 mln). Agencja Fitch ocenia liczbę kredytobiorców w Rosji na 40 mln.

Według niektórych analityków co czwarty kredytobiorca ma dwa kredyty, a trzy lub więcej ma 18 proc. Rosjan.

Przez ostatni rok liczba osób mających poważne problemy ze spłatą zobowiązań wzrosła z 1,5 mln do 5,2 mln osób w kwietniu - czytamy.

Gorsze dane

We wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przyznał, że jego kraj przeżywa poważne problemy gospodarcze z powodu sankcji międzynarodowych. Zaznaczył, że gospodarka rosyjska skurczyła się mniej więcej o 2 proc. w pierwszym kwartale. Jednocześnie jednak zaznaczył, że to, co się dzieje, nie jest najgorszym możliwym scenariuszem; za gorszy premier Rosji uznał kryzys z lat 2008-2009.

Na początku kwietnia rosyjska Duma Państwowa skorygowała budżet Rosji na 2015 rok. Zgodnie z nowelizacją deficyt budżetu federalnego w tym roku wyniesie 3,7 proc. PKB. W poprzedniej wersji ustawy budżetowej, uchwalonej w listopadzie 2014 roku, deficyt miał wynieść 0,6 proc. PKB.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Przemysliciel
sszkoda ze rosjanie tak cierpia przez putina. w demorkacji mogilby byc bogatsi niz norwegowie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
peba
No, szkoda, ale oni i tak mają teraz najlepsze warunki od setek lat życia pod butem carskim, potem stalinowskim. Teraz będą mieli wielką szansę na zrzucenie jarzma, ale czy skorzystają...? Putin dokładnie wie, czego może się spodziewać, dlatego sformował 200 tyś. armię wojsk wewnętrznych.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane