• rozwiń

Rosjanie coraz biedniejsi. Tną wydatki na jedzenie

Rosjanie coraz biedniejsi. Tną wydatki na jedzenie
Foto: shutterstock.com Foto: przeciętny Rosjanin zarobił w kwietniu 32 tys. 805 rubli (650 dolarów)

Ponad połowa Rosjan zmniejszyła wydatki na żywność i inne podstawowe artykuły konsumpcyjne, a prawie 20 proc. obywatelom nie zostaje w portfelach nic po po opłaceniu rachunków i zakupie żywności. Wysokość płacy realnej spadła w kwietniu w najszybszym tempie od 16 lat - poinformowała Federalna Służba Statystyczna Rosstat. A Bank Światowy ostrzega, że w tym roku dodatkowe 5 mln Rosjan może przekroczyć granicę ubóstwa.

Płaca realna spadła w kwietniu o 13,2 proc. rok do roku. Był to największy miesięczny spadek od 1999 roku, kiedy kraj dopiero podnosił się po traumatycznym dla gospodarki kryzysie.

Słabe dane

W I kwartale b.r. płaca realna spadła o 8,3 proc.

Przeciętne realne dochody były o 4 proc. niższe niż w kwietniu rok temu.

Sprzedaż detaliczna - jedna z głównych sił napędowych gospodarki - spadła w kwietniu o 9,8 proc. rok do roku, po spadku o 6,7 proc. w I kwartale.

Według oficjalnych danych, rosyjska gospodarka skurczyła się 1,9 proc. w pierwszym kwartale. To wynik niższych cen ropy naftowej oraz zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę, które spowodowały spadek wartości rubla oraz zmniejszenie liczby inwestycji.

Mniej zarabiają, mniej wydają

Ostatnie badania pokazały, że ponad połowa Rosjan zmniejszyła wydatki na żywność i inne podstawowe artykuły konsumpcyjne, a prawie 20 proc. obywatelom nie zostaje w portfelach nic po po opłaceniu rachunków i zakupie żywności.

Bank Światowy ostrzegł w kwietniu, że w tym roku dodatkowe 5 mln Rosjan może przekroczyć granicę ubóstwa.

Jak podał Rosstat, przeciętny Rosjanin zarobił w kwietniu 32 tys. 805 rubli (ok. 650 dolarów).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pentla
Za to polacy coraz to bogatsi!!!. Co mnie obchodzi, co sie dzieje w Rosji, ich sprawa i ich portfele. Niech lepiej tak dokladnie przedstawia sytuacje w Polsce, nie pokaza jak zyja ludzie z minim i emeryci. Ta nagonka na Rosje juz bokiem wychodzi.
  • 3
  • 7
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
A w III RP polityka "ciepłej wody w kranie" robi skok cywilizacyjny na miarę XXI wieku
  • 2
  • 9
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane