• rozwiń
  • WIG20 2391.79 +1.38%
  • WIG30 2716.35 +1.32%
  • WIG 60409.55 +1.13%
  • sWIG80 10928.48 -0.05%
  • mWIG40 4062.76 +0.76%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:05

Dostosuj

Rosjanie ograniczą embargo na wieprzowinę? Ale nie dla całej Europy

Rosjanie ograniczą embargo na wieprzowinę? Ale nie dla całej Europy
Foto: TVN24 Foto: Otwarcie embarga nie będzie dotyczyło całej Europy

Francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll wspomniał w piątek w Moskwie o możliwości "otwarcia" według kryterium regionalnego w rosyjskim embargu na wieprzowinę z Unii Europejskiej wprowadzonym w 2014 roku.

Po rozmowie z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksandrem Tkaczowem minister Le Foll zaznaczył, że możliwe ograniczenie embarga przez Rosję nie będzie dotyczyło wszystkich krajów UE.

Tylko wybrane kraje

- Idziemy w stronę otwarcia embarga na podstawie regionalnej. Nie będzie to dotyczyło całej Europy - powiedział AFP minister, który złożył w Moskwie wizytę. Nie powiedział, czy Francja byłaby wśród krajów, wobec których embargo zostanie zniesione ani jakie kraje miałyby być dalej nim objęte.

Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły potem także w Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu ub.r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.

Z kolei w sierpniu zeszłego roku, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.

Niewiele potrzeba

- Jest normalne, że Rosję niepokoi pomór świń u bram Białorusi i Rosji - powiedział minister Le Foll, który w komunikacie sprecyzował, że cele jego wizyty zostały uzgodnione z Komisją Europejską. Zdaniem Le Folla niewiele trzeba, by embargo zostało zniesione, byle rozmowy w tej sprawie z Moskwą były konstruktywne.

Już wcześniej francuskie ministerstwo rolnictwa informowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji. Te produkty nie zostały objęte szerokim rosyjskim embargiem wobec UE, ale podlegają zakazowi importu wprowadzonemu rok temu w związku z ASF.

W sierpniu Le Foll informował, że rosyjskie embargo zablokowało na unijnym rynku dodatkowe 100-150 tys. mięsa wieprzowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marco_Pololo
niech no zgadne... polska jako ostatnia zostanie wpuszczona na ruski rynek rolno spozywczy? czemu mnie to nie dziwi?? tylko co z jednoscia w sprawie embarga??
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- ponownie świnina przyniesie "zjednoczonej" Europie kłopoty; - jedni mają za dużo /nadprodukcja EU/, inni nie mają za wiele, a jeszcze inni - "zaproszeni goście" nie chcą świniny jeść i z tego powodu się taboretami w obozach nawalają.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane