• rozwiń

Temat: Rosja

Rosjanie budują nową linię kolejową, by ominąć Ukrainę

Rosjanie budują nową linię kolejową, by ominąć Ukrainę
Foto: Shutterstock Foto: Będzie nowa trasa kolejowa między Zhurawką a Millerowem. Premier Rosji Dimitrij Miedwiediew podpisał dokument zezwalający na budowę drogi

Premier Rosji Dimitrij Miedwiediew podpisał zgodę na budowę trasy kolejowej omijającej terytorium Ukrainy - informuje "The Moscow Times". Będzie biegła między Żurawką a Millerowem na południu Rosji. Obecna trasa łączaca te miasta prowadzi przez Ukrainę.

Według informacji podawanych jeszcze w kwietniu, budowa ma kosztować 1 mld dol. i potrwa dwa lata.

Jak wynika z dokumentu opublikowanego w poniedziałek na stronie rosyjskiego rządu, nowa linia kolejowa będzie łączyć rosyjskie miasto Żurawka w regionie Woroneżu i Millerowo w rejonie Rostowa. Omijając przy tym terytorium Ukrainy.

Kolej obecnie w trakcie swej podróży na południe Rosji biegnie przez obszar Ukrainy. Co ma zmienić realizowany projekt.

Możliwość podróży Rosjan przez Ukrainę została utrudniona na skutek stale pogarszających się stosunków między dwoma krajami. To konsekwencja aneksji Krymu i wsparcia separatystów we wschodniej Ukrainie.

We wrześniu Ukraina nałożyła nowe sankcje na Rosję obejmujące zakaz lotów rosyjskich samolotów nad ukraińską przestrzenią powietrzną. Ograniczenia uderzają szczególnie w największe rosyjskie linie lotnicze takie jak Aeroflot, S7 Airlines i Orenburg Airlines, które są zmuszone do znacznego wydłużenia czasu lotów do popularnych miejsc. Jednocześnie może to kosztować Rosję dziesiątki milionów dolarów - o czym informuje agencja informacyjna TASS.

Nie pierwszy raz

Państwowe Koleje Rosyjskie zaproponowały budowę linii kolejowej omijającej Ukrainę w marcu ubiegłego roku.

Jak powiedział wówczas Wadim Morozow, wiceprezes Kolei Rosyjskich, nowa linia jest niezbędna do prowadzenia "stabilnego i niezależnego ruchu na południe".

W listopadzie ub.r. rosyjska agencja informacyjna TASS, cytując niezidentyfikowane źródło, podała informację, że linia kolejowa będzie kosztowała 1 mld dol. (55 mld rubli), a jej budowa potrwa dwa lata.

Jak informuje "The Moscow Times", to nie pierwszy raz, kiedy Rosja rozpoczyna duży projekt infrastrukturalny z powodu napiętych stosunków z Ukrainą. Przykładem jest choćby rozpoczęta budowa mostu z południowego regionu Krasnodaru na Krym, którego szacunkowy koszt przekracza kilka miliardów dolarów. I ma być najdroższym mostem, jaki kiedykolwiek Rosja wybudowała.

Od sierpnia sytuacja w Donbasie z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane