• rozwiń

Temat: Rosja - Polska

Rosja chce kontrolować polskie i litewskie fabryki. Nie podobają jej się nasze ryby

Rosja chce kontrolować polskie i litewskie fabryki. Nie podobają jej się nasze ryby
Foto: pixabay.com/ Public Domain Foto: Rosja chce kontrolować ryby, produkty rybne i owoce morza

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) chce skontrolować zakłady przetwórstwa rybnego w Polsce i na Litwie, eksportujące swoją produkcję do krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).

O zamiarze tym poinformowała w czwartek na swojej stronie internetowej. Przekazała, że poprzedniego dnia powiadomiła właściwe służby w tych dwóch krajach o gotowości do takiej inspekcji w okresie od 15 do 25 września.

Ocena wiarygodności

Rossielchoznadzor podał, że celem inspekcji byłaby "ocena wiarygodności prowadzonej certyfikacji ryb, produktów rybnych i owoców morza, eksportowanych do krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". EUG tworzą Federacja Rosyjska, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenia.

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. W ubiegłym miesiącu premier FR Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu embarga o rok - do 5 sierpnia 2016 roku.

Co zakazane?

W spisie towarów, których import do Rosji jest zakazany, znajduje się mięso, wędliny, podroby, ryby, skorupiaki, mleko, produkty mleczne, owoce i warzywa. Embargo nie obejmuje konserw rybnych.

W maju 2015 roku, po inspekcji w zakładach przetwórstwa rybnego na Łotwie i w Estonii, Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wprowadziła zakaz importu produktów rybnych i owoców morza z tych krajów. W środę do embarga tego przyłączył się Kazachstan.

Warto przypomnieć, że w 2014 roku Rosja zakazała importu towarów żywnościowych z państw Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Niech sobie skontrolują swój rozum, bo ten nie spełnia żadnych norm.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
A mi nie podoba się ich gaz.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane