• rozwiń

Rosja zwiększa pomoc dla Trust Banku. To pierwsza ofiara kryzysu walutowego

Rosja zwiększa pomoc dla Trust Banku. To pierwsza ofiara kryzysu walutowego
Foto: sxc.hu Foto: Rosja zwiększa wsparcie dla sektora bankowego

Rosyjskie władze znacznie zwiększyły w piątek tzw. środki ratunkowe dla Trust Banku - podaje Reuters. Jest on pierwszą ofiarą w sektorze bankowym kryzysu walutowego kraju. Dziś te pożyczki to w sumie 2,4 mld dolarów. Bankowcy mają nadzieję, że dzięki temu wsparciu uda się uratować zaufanie do banków.

Spadki wartości rubla spowodowały paniczny zakup obcej waluty i wycofywanie depozytów. To przełożyło się na presję na rosyjski sektor bankowy, którego dostęp do międzynarodowego finansowania został ograniczony w wyniku zachodnich sankcji.

Ofiara kryzysu

Jedną z ofiar dewaluacji rosyjskiej waluty jest Trust Bank. Rosyjski bank centralny poinformował, że wesprze finanse Trust Banku 10-letnią pożyczką w wysokości ok. 100 mld rubli ze specjalnego funduszu. Pieniądze mają pokryć różnice między aktywami i pasywami Trust Banku.

W poniedziałek bank centralny podał, że przekaże zagrożonemu upadłością Trust Bankowi 30 mld rubli (540 mln dolarów) na utrzymanie płynności finansowej. Pomoc została jednak zwiększona.

Finansowanie w wysokości 28 mld rubli otrzyma także Otkritie bank, który ma nadzorować ratowanie Trust Banku.

Jak przypomina Reuters, w ostatni piątek rosyjski parlament przyjął projekt ustawy, który daje sektorowi bankowemu zastrzyk kapitału w wysokości ponad 1 biliona rubli.

Analitycy twierdzą, że bank centralny chce wzmocnić zaufanie do sektora bankowego. Dofinansowanie dla Trust Banku jest największym tego typu od 2011 roku. Wówczas pomoc w wysokości 400 mln rubli otrzymał Bank of Moscow.

Trust Bank jest na rosyjskim rynku instytucją kredytową średniej wielkości. Według jego dokumentów, 1 grudnia przechowywał na kontach depozytowych osób prywatnych łącznie 145 mld rubli (2,63 mld dolarów).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane