• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Będzie odwilż na linii Moskwa-Bruksela? Część produktów znów pojedzie do Rosji

Będzie odwilż na linii Moskwa-Bruksela? Część produktów znów pojedzie do Rosji
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0) Foto: Rozmowy przedstawicieli KE i rosyjskich służb weterynaryjnych przeprowadzono w ubiegłym tygodniu w Berlinie

Komisja Europejska i Rosja osiągnęły postęp w rozmowach na temat otwarcia rosyjskiego rynku dla eksportu z Unii Europejskiej niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości - poinformował w środę rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.

- To nie jest jeszcze oficjalne porozumienie, ale ważny krok w kierunku zniesienia zakazu importu (w Rosji) wybranych produktów. Mówimy o wybranych wyrobach mięsnych i mleczarskich wysokiej jakości - powiedział Brivio dziennikarzom.

Produkty pod zakazem

Rozmowy przedstawicieli KE i rosyjskich służb weterynaryjnych przeprowadzono w ubiegłym tygodniu w Berlinie, przy okazji międzynarodowych targów rolno-spożywczych Zielony Tydzień. Jak wyjaśnił Brivio, dyskusje dotyczyły produktów objętych zakazem importu, wprowadzonym przez Rosję w październiku 2014 r.

Te produkty to np. niektóre wyroby mleczarskie i mięsne, takie jak drogie sery i wyroby mięsne, produkty tradycyjne, ale także tłuszcz zwierzęcy, podroby czy mączka mięsna, pochodzące m.in. z mięsa wołowego i wieprzowego.

Z uzyskanej przez PAP notatki dyrekcji ds. zdrowia wynika, że handel z Rosją tymi produktami mógłby zostać wznowiony na podstawie jednolitych unijnych certyfikatów weterynaryjnych oraz po inspekcjach przeprowadzonych przez przedstawicieli Rosji. Szczegóły techniczne i dotyczące realizacji tych uzgodnień mogą zostać określone w kontaktach między krajem eksportującym a Rosją - wynika z notatki.

Brivio potwierdził, że kraj-eksporter będzie musiał przedyskutować z Rosją techniczne szczegóły dotyczące np. inspekcji w zakładach mięsnych. Zapewnił jednak, że Komisja dąży do rozwiązania obejmującego całą UE, a rozmowy z Rosją wciąż trwają. "Nie chodzi o zawieranie dwustronnych umów między krajami UE a Rosją - powiedział Brivio. - Mamy wspólne ramy prawne i powinniśmy się ich trzymać".

Porozumienie wybiórcze

W poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji.

Kwestia dwustronnego rozwiązywania problemów dotyczących embarga wywołuje niepokój wśród niektórych państw członkowskich, obawiających się, że Moskwa co przychylniej nastawionym do niej stolicom będzie dawała "prezenty" w postaci uchylania zakazu. - Rosjanie próbują rozgrywać UE. To, co możemy robić, to starać się wpływać na KE, żeby działała w imieniu całej UE - powiedział jeden ze wschodnioeuropejskich dyplomatów w Brukseli.

Sprawa rosyjskiego embarga na produkty żywnościowe z UE będzie po raz kolejny dyskutowana na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa.

Komisja skorygowała też w środę informację, którą podała we wtorek, o tym, że rozmowy z Rosją jakoby dotyczyły zniesienia zakazu importu z UE wieprzowiny, wprowadzonego rok temu w związku z wykryciem ognisk afrykańskiego pomoru świń (AFS) u dzików na Litwie. Jak powiedział Brivio, w tej sprawie nie udało się znaleźć rozwiązania.

- Dyskusja (w Berlinie) nie dotyczyła wprowadzonego w styczniu 2014 r. zakazu importu wieprzowiny z całej UE. Ten zakaz był naszym zdaniem nieproporcjonalnym działaniem Rosji, które uzasadniano względami fitosanitarnymi. UE skierowała w tej sprawie skargę do Światowej Organizacji Handlu - powiedział Brivio.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Janusz46
Czy nikt z was nie zauważył,co jest groźne i co oznacza to dla Polski.Panowie z Francji już mają kontrakty na dostawy mięsa,za chwilę otrzyma Austria,Słowacja Czesi,Węgrzy i inne kraje,które były niechętne sankcjom wobec Rosji.A Polska poczeka długo.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
putin wprowadził, z sukcesem, sankcje na Rosjan a teraz, również z sukcesem, putin je zniesie. Człowiek skazany na sukces. Jak się przewróci to mężnie, jak się stoczy to dzielnie, jak zwymiotuje to w przepięknych kolorach tęczy z przewagą kolorów narodowych Rosji. Teraz rozumiem fascynację Rosjan swoim "prezidentom" ;-)
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
bardziej Rosji zależy na odblokowaniu embarga, które sama nałożyła - ale chce z tego wyjść z twarzą... Rosja musi zdjąć nałożone embargo na produkty europejskie - bo sami takich nie produkują , a naród rosyjski jest coraz bardziej zdenerwowany poczynaniami Putina...
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
draak
"W poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji."

Jasne,dokarmiajcie ruskich bo muszą być silni żeby was wytłukli,a wołowinkę dla IS bo też muszą być silni.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane