• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko
Foto: Wikipedia/ Dmitry Petrov Foto: Plany budowy nowego lotniska są związane z dążeniami Moskwy do poprawy połączeń transportowych z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku

Rosja wybuduje na Krymie drugie lotnisko - informuje agencja ITAR-TASS. Moskwa dąży bowiem do poprawy połączeń z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Do końca roku port lotniczy ma obsługiwać loty biznesowe, zaś od marca 2016 roku także loty pasażerskie. Łączny koszt budowy szacowany jest na blisko 1,8 mld rubli.

Nowy port lotniczy powstanie w miejscu byłego lotniska wojskowego Belbek, w pobliżu Sewastopolu.

Pół miliona pasażerów

Jak poinformował dyrektor lotniska Vadim Bazikin, regularne loty biznesowe zostaną uruchomione do końca tego roku, zaś obsługa lotów pasażerskich planowana jest na okres marca-kwietnia 2016 roku.

Rząd szacuje, że lotnisko w Sewastopolu będzie mogło rocznie przyjąć prawie pół miliona pasażerów.

Z federalnego planu zagospodarowania przestrzennego dla lotniska wynika ponadto, że łączny koszt jego budowy ma wynieść blisko 1,8 mld rubli. Rząd w Sewastopolu szacował te koszty nieco niżej, bo na poziomie 1,5 mld rubli.

Aktywność Kremla

Plany budowy nowego lotniska są związane z dążeniami Moskwy do poprawy połączeń transportowych z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Krym pozostaje bowiem obecnie uzależniony od portu lotniczego położonego w stolicy regionu - Symferopolu.

TASS informuje, że w ostatnim czasie rosyjski rząd zaczął promowanie podróży na Krym, którego gospodarka opiera się na turystyce. Rosjanie mogą jednak dotrzeć do półwyspu na dwa sposoby - drogą powietrzną bądź promem.

Budowa drugiego lotniska ma zwiększyć jego dostępność dla obywateli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
To fajnie , Ukraina dostanie z powrotem Krym z drugim portem lotniczym. Nawiasem mówiąc to za dużo powiedziane, że "zbudują nowe lotnisko" bo z artykułu wynika, że mają tylko przystosować ukraińskie lotnisko wojskowe do ruchu cywilnego... ciekawe czy Ukrainę zapytali o zgodę.
  • 7
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane