• rozwiń
  • WIG20 2182.98 -1.10%
  • WIG30 2479.61 -1.19%
  • WIG 57748.59 -1.20%
  • sWIG80 11601.36 -0.07%
  • mWIG40 3735.66 -1.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:17

Dostosuj

Ceny ropy pójdą w górę i Rosja znów zasili Fundusz Rezerwowy. Dziś Putin wyciąga z niego miliardy dolarów

Ceny ropy pójdą w górę i Rosja znów zasili Fundusz Rezerwowy. Dziś Putin wyciąga z niego miliardy dolarów
Foto: sxc.hu Foto: Dziś pieniądze na czarną godzinę topnieją o miliardy dol.

Ministerstwo finansów Rosji chce ponownie zacząć uzupełniać awaryjny Fundusz Rezerwowy, jeżeli cena ropy przekroczy 70 dolarów za baryłkę - poinformował szef resortu Anton Siłuanow. Jak dodał, ma to również zapobiec nadmiernemu wzmacnianiu się rubla.

W krajowym Funduszu Rezerwowym gromadzone były pieniądze pochodzące z dochodów z eksportu ropy i gazu. Fundusz był przeznaczony do finansowania projektów długoterminowych, dziś służy do łatania dziury budżetowej.

Rosja mocno ucierpiała przez niskie ceny ropy naftowej i zachodnie sankcje. Także wartość rubla w stosunku do dolara spadła gwałtownie.

Brak stabilności

- Musimy bardzo poważne podejść do struktury wydatków, nie wykorzystując w pełni z naszych rezerw - powiedział Siłuanow. - Jesteśmy krajem, który jest bardzo zależny od czynników zewnętrznych. Bez rezerw tracimy stabilność - dodał.

Według resortu, by zasypać dziurę budżetową Rosja będzie wydawać pieniądze z Funduszu Rezerw w latach 2015-2017 i zredukuje jego wartość do końca 2017 roku do 500 bln rubli (9 mld dolarów). 1 lipca w funduszu znajdowało się 4,27 trilonów rubli (77 mld dolarów).

Ropa wciąż tania

Ceny ropy Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadły w piątek o 34 centów do 61,73 USD za baryłkę.

W marcu Siłuanow powiedział, ze nie spodziewa się, iż baryłka ropy osiągnie cenę 70 dolarów w najbliższym czasie ze względu na nadpodaż surowca i mniejszy popyt.

Zasilanie Funduszu Rezerwowego pozwoliłoby rządowi w Moskwie ściągnąć nadmiar obcej waluty z krajowego rynku, zapobiegając zbytniemu wzmacnianiu się rubla - powiedział minister. - Silny rubel negatywnie wpływał na konkurencyjność rosyjskich produktów na rynkach światowych do 2014 roku - zaznaczył szef resortu finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane