• rozwiń

Rosja zaprasza Grecję do banku krajów BRICS

Rosja zaprasza Grecję do banku krajów BRICS

Rosja zaprosiła Grecję do udziału w banku rozwojowym utworzonym w ubiegłym roku przez państwa z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) - poinformowała we wtorek kancelaria greckiego premiera Aleksisa Ciprasa.

Szef rządu w Atenach będzie rozmawiał o tej propozycji z przedstawicielami rosyjskich władz 18 czerwca podczas forum ekonomicznego w Petersburgu - dodano w komunikacie.

Dołączą, czy nie?

Grecka prasa sceptycznie wyraziła się we wtorek o możliwości dołączenia do banku przez zadłużoną

Grecję, która obecnie negocjuje ze swoimi pożyczkodawcami w sprawie odblokowania środków z pakietu ratunkowego (ok. 7,2 mld euro).

Nowy Bank Rozwoju (New Development Bank) został powołany do życia w lipcu ub. roku jako alternatywa dla dominacji Zachodu w międzynarodowym świecie finansów, m.in. dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Powołanie banku to pokłosie zmian, które zachodziły w międzynarodowych finansach w ostatnich latach, i rosnącej roli wschodzących gospodarek w tworzeniu globalnego PKB. Od czasu globalnego kryzysu, który zaczął się w 2008 r. to właśnie na kraje BRICS przypadała większość ze światowego przyrostu PKB.

Pięć krajów BRICS zajmuje razem 26 proc. powierzchni lądów Ziemi, a populacja stanowi 41 proc. jej ludności. Ich gospodarki wytwarzają około jednej piątej PKB całego świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
banderland
BRICS to nadzieja wolnego świata na agresję gospodarczą i militarną USA i ich sojuszników
  • 1
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
To raczej próba podpięcia się Rosji-bankruta do krajów, których przywódcy nie rozkradli całego dochodu narodowego :-)
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane