• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja nie odpuszcza. Zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw

Rosja nie odpuszcza. Zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw
Foto: shutterstock.com Foto: Rosja zaostrzyła od poniedziałku kontrolę owoców i warzyw wwożonych z Białorusi

Rosja zaostrzyła od poniedziałku kontrolę owoców i warzyw wwożonych z Białorusi. Dla reeksportowanych produktów wymagane jest potwierdzenie autentyczności certyfikatów fitosanitarnych, na podstawie których Białoruś wydaje zaświadczenia reeksportowe.

Takie potwierdzenia wymagane są dla niektórych produktów - np. ogórków, pomidorów, jabłek, malin, kiwi oraz świeżych grzybów - które według deklaracji pochodzą z Maroka, Turcji, Izraela, Egiptu i innych krajów pozaeuropejskich, a także ze Szwajcarii.

Wzrost eksportu

Wprowadzenie takiego "specjalnego reżimu sanitarnego" zapowiedziała 1 grudnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Jak oświadczyła, krok ten jest konieczny, by zapobiec wwożeniu z Białorusi na terytorium Rosji produktów niewiadomego pochodzenia, w tym tych, które objęte są rosyjskim embargiem na produkty żywnościowe z krajów UE.

Rossielchoznadzor poinformował 1 grudnia, że coraz częściej służby zatrzymują ciężarówki transportujące do Rosji produkty rolne "trasami nieuzasadnionymi logistycznie". - Przy czym, nasi białoruscy koledzy wydają reeksportowe certyfikaty fitosanitarne dla tych produktów w oparciu o sfałszowane certyfikaty - powiedziała rzeczniczka Rossielchoznadzoru Julija Miełano.

Od sierpnia 2014 r., kiedy Rosja wprowadziła embargo na produkty żywnościowe z UE, m.in. na owoce i warzywa, Białoruś podwoiła eksport owoców do Rosji.

Kreml sięga po pieniądze odłożone na "czarną godzinę":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AnonimW
Czysta propaganda, niby powody sanitarne, nic się nie zmieniło od czasów CPPP, ten kraj tonie w propagandzie. Unia Europejska powinna wprowadzić embargo na ich ropę i gaz, powód? za bardzo smierdzą sowietami, he he he.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane