• rozwiń

Temat: Kosmos

Rosja rezygnuje z podboju kosmosu. Musi zaciskać pasa

Rosja rezygnuje z podboju kosmosu. Musi zaciskać pasa
Foto: public domain/ spaceflight.nasa.gov Foto: Rosja chce ograniczyć wydatki o 35 proc., do 2 bilionów rubli (37,7 mld dolarów)

Rosja w kolejnych dziesięciu latach zredukuje o ponad jedną trzecią wydatki na swój program kosmiczny z powodu kryzysu gospodarczego, który, jak pisze Reuters, zmusza ją do odłożenia do lamusa planów rozwoju superciężkiej rakiety nośnej.

Badania kosmiczne, nazywane też podbojem kosmosu, to, jak pisze Reuters, przedmiot dumy narodowej w Rosji od czasów zimnej wojny, gdy ZSRR uczestniczył w wyścigu kosmicznym ze Stanami Zjednoczonymi i jako pierwszy wysłał na orbitę człowieka - Jurija Gagarina.

Będą cięcia

Upadek Związku Radzieckiego doprowadził do zmniejszenia funduszy programu kosmicznego, lecz prezydent Władimir Putin żywi nadzieję na jego ożywienie - pisze Reuters. Zaznacza, że Rosja planuje budowę własnej stacji kosmicznej do roku 2023, lecz ekonomiczne problemy Moskwy się pogłębiają.

Cytowany przez Reutera rzecznik agencji kosmicznej Roskosmos powiedział, że planowanie jest ograniczenie wydatków o 35 proc., do 2 bilionów rubli (37,7 mld dolarów).

Recesja

Rosyjski rząd ograniczył wydatki w większości gałęzi gospodarki w sytuacji, gdy kraj zmierza w stronę recesji z racji zachodnich sankcji nałożonych związku z działaniem Rosji na Ukrainie, a także spadku cen ropy naftowej - głównej pozycji eksportowej Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
emex74
przeca wczoraj zapowiadali , że za parę lat na Księżycu będą tworzyć bazę! Co się stało od wczoraj?
  • 4
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bogdan55
To było wczoraj a dzisiaj na śniadanie wypili kilka flaszek mniej i wyszło im ,że stać ich na walonki i onuce dla robotników .
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane