• rozwiń

Temat: Rosja

Rosyjska gospodarka przyhamuje. Winne ropa i podatki

Czaputowicz chce przedłużania sankcji wobec Rosji co rok. "Rosja pokazuje ciągle, że jest głównym zagrożeniem" Odtwórz: Czaputowicz chce przedłużania sankcji wobec Rosji co rok. "Rosja pokazuje ciągle, że jest głównym zagrożeniem"
Czaputowicz chce przedłużania sankcji wobec Rosji co rok. "Rosja pokazuje ciągle, że jest głównym zagrożeniem" "Źródło: Newsroom Rady Europejskiej"

Rosyjska gospodarka będzie mieć problemy. Spadek cen ropy oraz wyższe podatki sprawią, że w przyszłym roku tempo wzrostu PKB Rosji będzie wolniejsze - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W opublikowanym w środę dokumencie MFW wskazano, że średnioterminowa perspektywa wzrostu gospodarczego Rosji pozostanie umiarkowana, jeśli kraj ten nie podejmie głębszych reform strukturalnych.

"Wzrost gospodarczy Rosji jest nadal umiarkowany, w ramach rozsądnej polityki makroekonomicznej, ale z ograniczeniami strukturalnymi i efektami sankcji" - podkreślono w raporcie.

Rola państwa w gospodarce

MFW przewiduje wzrost rosyjskiego PKB w tym roku o 1,2 proc., podczas gdy w 2018 roku było to 2,3 proc. Prognoza na 2020 rok mówi o 1,9 proc., przy czym wskazuje się, że publiczne wydatki na infrastrukturę mogą przyczynić się do zwiększenia PKB. Na dłuższą metę MFW przewiduje umiarkowane 1,8 proc., jeśli nie zostaną podjęte w Rosji głębsze reformy strukturalne.

Inflacja, która wzrosła w drugiej połowie 2018 roku po wcześniejszym spadku do historycznie niskiego poziomu, zaczyna spadać i oczekuje się, że powróci do docelowego poziomu 4 proc. na początku 2020 roku.

MFW wzywa Rosję do podjęcia działań zwiększających tempo wzrostu gospodarczego, zajęcia się słabościami instytucjonalnymi i problemami z zarządzaniem, do umocnienia sektora finansowego oraz do zwiększenia inwestycji i produktywności.

"Ambitne reformy strukturalne będą ważne dla zwiększenia tempa wzrostu" - podkreśla MFW, wzywając władze Rosji do priorytetowego potraktowania tworzenia bardziej dynamicznego sektora prywatnego i zredukowania roli państwa w gospodarce. Według MFW w Rosji trzeba uprościć opodatkowanie sektora naftowego i stopniowo znieść subsydiowanie krajowych cen paliw.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane