• rozwiń

Rosja wchodzi w 18. miesiąc "bolesnej recesji"

Rosja wchodzi w 18. miesiąc "bolesnej recesji"

Rosja weszła w 18. miesiąc głębokiej i bolesnej recesji - pisze CNN Money. W II kwartale 2016 roku gospodarka kraju zmalała o 0,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Dla Rosjan jest jednak promyk nadziei - pisze CNN Money. Chociaż ich standard życia w ciągu półtora roku znacznie się obniżył, to tempo kurczenia się gospodarki spadło z 3,7 proc. w 2015 roku do 1,2 proc. w pierwszym kwartale.

Podwójny cios

Rosja została trafiona podwójnym ciosem, tzn. niskimi cenami ropami naftowymi i sankcjami ekonomicznymi nałożonymi przez UE i USA w związku z aneksją Krymu i konfliktem na wschodzie Ukrainy. Sankcje poważnie ograniczyły inwestycje i odcięły rosyjskie firmy od zagranicznego finansowania.

Prezydent Władimir Putin obciął rządowe wydatki, aby poradzić sobie z kryzysem. W 2015 zmniejszył sobie nawet pensję o 10 proc. - podaje CNN Money.

Rubel osłabił się wobec dolara przesuwając w ub. roku inflację do dwucyfrowych poziomów. Od tego czasu inflacja nieco spadła, ale w lipcu ceny nadal rosły o 7 proc.

Miliony Rosjan znalazło się na skraju ubóstwa w 2014 roku po tym, jak rosyjskie embargo na zachodnią żywność wywindowały ceny na jeszcze wyższe poziomy. Płace realne spadły w ub.roku o 10 proc. W proteście przeciwko kryzysowi na ulice miast wyszli nawet niezadowoleni ludzie, co jest rzadkim widokiem w kraju, gdzie manifestacje polityczne są często zakazane.

Rosjanie decydują

W przyszłym miesiącu w Rosji odbędą się wybory parlamentarne, a przywódcy kraju starają się przekonać wyborców, że gospodarka skręca na właściwe tory. Rząd podniósł w lipcu płacę minimalną o 20 proc., a bank centralny przekonywał w tym tygodniu, że spodziewa się "powolnego wzrostu" gospodarczego w najbliższych miesiącach.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,2 proc.

"Cierpi całe miasto". Handlowcy po zawieszeniu małego ruchu z Rosją:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane