• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Rosja próbuje uciec przed sankcjami. Nowych partnerów szuka na Bliskim Wschodzie

Rosja próbuje uciec przed sankcjami. Nowych partnerów szuka na Bliskim Wschodzie
Foto: Gazprom Foto: Sankcje mocno dotkneły rosyjski przemysł energetyczny

Moskwa ma nadzieję, że technologie i środki finansowe z krajów arabskich pomogą rosyjskim firmom w ograniczeniu skutków zachodnich sankcji - powiedział minister zasobów naturalnych i środowiska Siergiej Donskoj.

Zachodnie sankcje uderzyły w największe rosyjskie firmy. Restrykcje gospodarcze obejmują bowiem ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Rosnieft, w wyniku sankcji, musiał porzucić plany poszukiwań rop i gazu na Arktyce oraz został zmuszony do wstrzymania prac na Morzu Karskim.

Nowe kierunki

Aby zrównoważyć skutki sankcji Rosja, jeden z czołowych producentów gazu i ropy na świecie, stara się wzmocnić więzi z Chinami, światowym liderem w zakresie zużycia energii. Moskwa ma nadzieję, że w ten sposób uniezależni się od europejskich rynków.

Ale Donskoj w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że Moskwa rozważa też inne kierunki. - Mówiliśmy już o krajach azjatyckich oraz tych krajach europejskich, które nie wprowadziły sankcji, ale które dysponują technologią i urządzeniami - zaznaczył minister. - Ale należy też wspomnieć o krajach arabskich. Mają środki i w wielu przypadkach technologię - dodał.

Donskoj nie chciał wymienić konkretnych firm arabskich, powołując się na "wrażliwość prowadzonych rozmów". Kreml poinformował jednak, że Rosnieft rozmawia z koncernem Mubadala Pertoleum ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tematem rozmów jest wspólne rozwijanie dwóch wschodniosyberyjskich projektów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane