• rozwiń
  • WIG20 2234.77 -0.62%
  • WIG30 2531.79 -0.68%
  • WIG 58799.92 -0.58%
  • sWIG80 11554.32 -0.31%
  • mWIG40 3756.87 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:10

Dostosuj

Moskwa odgraża się. Zmienia prawo, tak by móc konfiskować majątek innych państw

Moskwa odgraża się. Zmienia prawo, tak by móc konfiskować majątek innych państw
Foto: TVN24BiŚ Foto: Moskwa City

Rosja przygotowuje ustawę pozwalającą na zamrożenie na jej terytorium aktywów obcych państw; jest to odpowiedź Moskwy na zajęcie rosyjskich aktywów za granicą - powiedział w czwartek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Premier dodał, że Rosja powinna mieć prawo zniesienia immunitetu chroniącego aktywa zagranicznych rządów w tym kraju, co oznaczałoby, że znajdą się one w gestii rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości i mogą podlegać przepisom, "włącznie z takimi, które nakazują konfiskatę nieruchomości".

Władze Belgii i Francji nałożyły kilka tygodni temu areszt na mienie państwowe Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych decyzji sądowych. Pozew przeciwko Rosji złożyła grupa byłych akcjonariuszy Jukosu, przejętego ostatecznie przez państwowy koncern Rosnieft. Pod koniec czerwca Bruksela odblokowała jednak rosyjskie mienie.

Rosja w obronie swoich interesów

Rosja potępiła zamrożenie tych aktywów i zapowiedziała, że będzie bronić swoich interesów.

Miedwiediew powiedział, że projekt nowej ustawy został przygotowany "w związku z wieloma, często nielegalnymi, posunięciami pewnej grupy państw, wymierzonymi w nasze państwo i nasze aktywa (...) z przyczyn politycznych".

Projekt ten został przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości i we wrześniu będzie przedmiotem debaty w parlamencie.

Ustawa ta nie zezwoli jednak na zajęcie aktywów należących do szefów państw, ambasad, a także okrętów wojennych lub samolotów - podał dziennik "Wiedomosti", który otrzymał kopię projektu ustawy.

We wcześniejszym postanowieniu Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, na mocy którego zajęto rosyjskie aktywa, wskazano, że Rosja odmówiła zrealizowania zeszłorocznego wyroku

Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu.

Spór o Jukos

W lipcu 2014 roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację.

Krótko wcześniej Trybunał Arbitrażowy nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 51,57 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy Jukosu ze spółki holdingowej GML. Rosja dostała czas do 15 stycznia 2015 roku, by rozpocząć wypłacanie tego odszkodowania. Po 15 stycznia zaczęto naliczać odsetki w wysokości 2,6 mln dolarów dziennie.

Nie wiadomo na razie, czy Francja, która również zajęła państwowe konta rosyjskie w ok. 40 bankach, a także kilka budynków, odblokuje te aktywa

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paskuś
Putin już nie ma z czego okradać swoich poddanych, b0 są na granicy buntu z nędzy?
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
edwolfvb
A myślałem, że wskaźnik zagranicznych inwestycji im nie może już bardziej spaść... ale podjęto wysiłki by zejść poniżej zera. Maładcy!
 • 12
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane