• rozwiń

"Rosja prawdopodobnie przedłuży zakaz importu żywności z Zachodu"

"Rosja prawdopodobnie przedłuży zakaz importu żywności z Zachodu"
Foto: Shutterstock Foto: Rzecznik Kremla: decyzja o przedłużeniu embarga będzie zależeć od ustaleń szczytu UE

Wygląda na to, że Rosja może przedłużyć embargo na import żywności z państw zachodnich - pisze "The Moscow Times". I dodaje, że władzom na Kremlu najpewniej "nie pozostanie nic innego", jak przedłużenie zakazu, bo nie zanosi się na to, aby zachodnie sankcje wobec Moskwy miały zostać złagodzone. Termin wprowadzenia rocznego embarga mija 7 sierpnia.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że zamierza wzmocnić "bezpieczeństwo żywnościowe" Rosji i nakazał zwiększenie inwestycji w krajowe rolnictwo. Dzięki temu w najbliższych latach zarządzane przez niego państwo ma być samowystarczalne pod względem ilości potrzebnego mleka, mięsa oraz owoców i warzyw.

Co z sankcjami?

Rosyjski zakaz importu żywności ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii oraz państw Unii Europejskiej obowiązuje od 7 sierpnia zeszłego roku. Władze na Kremlu nałożyły go w odwecie za sankcje, którymi Zachód obłożył Moskwę za wspieranie prorosyjskich separatystów oraz podtrzymywanie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

"The Moscow Times" podaje, że Unia Europejska sugeruje, iż zachodnie sankcje wobec Rosji zostaną najpewniej przedłużone. Restrykcje maja obowiązywać co najmniej do końca 2015 roku. Ich złagodzenie może być możliwe tylko, gdy w życie zostanie wdrożone porozumienie z Mińska dotyczące zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. To jednak obecnie nie wydaje się prawdopodobne - czytamy.

Przedłużą?

- Obecnie nie rozważamy anulowania zakazu importu - mówił kilka dni temu wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz. Polityk podczas posiedzenia wyższej izby parlamentu powiedział, że "rolnictwo będzie sektorem, który trzeba będzie dofinansować w 2015 roku". - Wsparcie tego sektora nie powinno zmniejszać się również w 2016 oraz 2017 roku. Wtedy kraj za kilka lat będzie samowystarczalny w produkcji mleka, mięsa, owoców i warzyw - dodał.

Natomiast rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zasugerował, że decyzja o zniesieniu embarga na zachodnie towary żywnościowe będzie zależała od ustaleń czerwcowego szczytu przywódców Unii Europejskiej. To wtedy podejmą oni decyzję, czy przedłużyć, czy też wygasić w lipcu sankcje wobec Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (14)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
hardcop
Jeśli mówią, że rozważają przedłużenie sankcji to znaczy, że je zniosą. Po pierwsze nie bardzo mają wyjście a po drugie doświadczenie uczy, że komunikaty Kremla znaczą zawsze dokładnie coś odwrotnego. Stawiam stówkę, że zniosą sankcje. Kto się założy ?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysa_83
"Wtedy kraj za kilka lat będzie samowystarczalny w produkcji mleka, mięsa, owoców i warzyw" - komu to przeszkadzało ?? Rosja sprzedawała Europie surowce, a Rosja kupowała w Europie m. in. żywność za te pieniądze z Europy. Teraz dalej Rosja sprzedaje Europie surowce, ale zarobione pieniądze wydaje gdzie indziej.
 • 2
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij
reflektor
rosja owszem dlaej sprzedaje surowce europie ale juz po nizszych stawkach :))) warto być ścisłym jak cos sie cytuje . malo tego musiała dopiąć umowe z chinami po bardzo niekorzystnych warunkach .... etc etc
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Kreml śpiewa coraz cieńszym głosikiem. :-D
 • 13
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane