• rozwiń

Rosja proponuje niższą cenę gazu dla Kijowa. "Mimo trudnych stosunków z Ukrainą"

Rosja proponuje niższą cenę gazu dla Kijowa. "Mimo trudnych stosunków z Ukrainą"
Foto: Gazprom Foto: Rosja proponuje utrzymanie ceny gazu dla Ukrainy

Rosja zaproponowała utrzymanie ceny gazu dla Ukrainy w trzecim kwartale na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek premier Dmitrij Miedwiediew. Wcześniej zapowiadała, że w kolejnym kwartale stawki będą wyższe. We wtorek w Wiedniu mają się odbyć trójstronne rozmowy na temat dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy.

- Mimo wszystkich trudności w naszych obecnych stosunkach z Ukrainą powinniśmy w granicach rozsądku iść na ustępstwa - powiedział Miedwiediew na spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Będzie taniej

Miedwiediew sprecyzował, że ostateczna cena gazu dla Ukrainy w trzecim kwartale wyniesie 247,18 dolara za 1000 metrów sześciennych surowca. Zniżka dla Ukrainy ma wynieść 40 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Wcześniej koncern Gazprom zapowiadał, że Ukraina płaciłaby 287 dolarów za 1000 metrów sześciennych, gdyby w trzecim kwartale nie było żadnej zniżki dla tego kraju. Cena gazu w drugim kwartale wynosiła 247 dolarów, ze 100-dolarową zniżką, za 1000 metrów sześciennych surowca.

Import z Rosji pokrywa około jednej trzeciej zapotrzebowania UE na gaz; ok. połowy tej ilości trafia tranzytem przez Ukrainę.

- Cenimy sobie naszą reputację godnego zaufania dostawcy gazu. Ta (zniżka na gaz) jest poważnym krokiem mającym na celu wsparcie ukraińskiej gospodarki - oświadczył Miedwiediew.

Zapewnić gaz do marca

Gazprom informował o planach ominięcia Ukrainy jako kraju tranzytowego i zapowiadał przeniesienie dostaw do planowanego rurociągu Turecki Potok po wygaśnięciu obecnego porozumienia tranzytowego z Kijowem w 2019 roku.

We wtorek w Wiedniu planowane są rozmowy wiceszefa KE ds. unii energetycznej Marosza Szefczovicza z rosyjskim i ukraińskim ministrem energetyki - Nowakiem i Wołodymyrem Demczyszynem. W spotkaniu mają uczestniczyć także szefowie koncernów Gazprom i Naftohaz. Celem rozmów jest zagwarantowanie zimowych dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i do Europy - poinformowały źródła unijne.

UE chciałaby porozumienia, "które pokrywa co najmniej zimę, do końca marca" - podało to źródło. Dotychczasowe porozumienie wygasa 30 czerwca.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane