• rozwiń

Temat: Rosja

Ropa drożeje. Rosja zwiększa produkcję

Ropa drożeje. Rosja zwiększa produkcję
Foto: shutterstock.com Foto: Rosja dąży do zwiększenia eksportu ropy naftowej w najbliższych latach

Rosyjska produkcja ropy naftowej i kondensatu gazowego była w kwietniu na rekordowym poziomie 10,71 mln baryłek dziennie - wynika z danych Ministerstwa Energii. To rezultat rosnącej ceny surowca.

Globalne ceny ropy skoczyły w kwietniu o ponad 21 proc. do ponad 66 dolarów za baryłkę (na giełdzie w Londynie). Podwyżki cen były spowodowane spowolnieniem aktywności wiertniczej i zwiększeniem napięcia politycznego na Bliskim Wschodzie.

Rosja cierpi

Niskie ceny mocno odbiły się na rosyjskiej gospodarce, która w dużej mierze opiera się na ropie i gazie ziemnym. Pieniądze ze sprzedaży tych surowców stanowią ok. połowę dochodów budżetu federalnego. PKB Rosji skurczył się w marcu o 3,4 proc. rok do roku.

Rosyjska produkcja ropy naftowej i kondensatu gazowego (rodzaju lekkiej ropy) wyniosła w kwietniu 43,830 mln ton.

Delegacja z rosyjskiego resortu energii poleci w przyszłym miesiącu do Wiednia na spotkanie OPEC. Rosji, która nie należy do kartelu, nie udało się dotychczas przekonać OPEC do cięć w produkcji ropy naftowej, co mogłoby podnieść jej cenę.

Zwiększyć eksport

W ostatnim miesiącu, zapasy ropy skoczyły do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat, głównie przez rekordowe dostawy z Iraku i Arabii Saudyjskiej.

Rosnieft, wiodący producent ropy w Rosji, obniżył w kwietniu produkcję ropy o 0,1 proc. do 3,81 mln baryłek dziennie.

Całkowity eksport rosyjskiej ropy poprzez rurociąg Transnieft wzrósł o 0,7 proc. do 4,4 mln baryłek dziennie i wyniósł 18,021 mln ton. Rosja dąży do zwiększenia eksportu ropy naftowej w najbliższych latach. Ministerstwo energii spodziewa się, że w tym roku ekspert wzrośnie o 3 mln ton.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane