• rozwiń

Rosja pomoże eksporterom broni w spłacie kredytów. Sankcje pozbawiły ich lukratywnych kontraktów

Rosja pomoże eksporterom broni w spłacie kredytów. Sankcje pozbawiły ich lukratywnych kontraktów
Foto: www.kalashnikovconcern.com Foto: Rząd poinformował o pomocy dla eksporterów broni

Rosyjski rząd poinformował w niedzielę, że przeznaczył 6 mld rubli (110 mln dolarów) na pomoc dla eksporterów broni. Pieniądze mają posłużyć do obsługi kredytów w rosyjskich bankach. Jak zauważa Reuters, to kolejny krok wsparcia dla rosyjskich przedsiębiorstw dotkniętych przez kryzys finansowy.

Rosyjski rząd podjął ostatnio intensywne działania w celu wsparcia państwowych przedsiębiorstw i banków oraz stabilizacji słabnącego rubla. Jednak analitycy pesymistycznie patrzą na przyszłość rosyjskiej gospodarki - pisze Reuters.

W Rosję najbardziej uderzyły spadające ceny ropy naftowej oraz zachodnie sankcje za zaangażowanie w kryzys na Ukrainie.

Rosyjski rząd poinformował, że zobowiązał się do przekazania dotacji dla rosyjskich eksporterów "dóbr wojskowych", aby zlikwidować część zobowiązań odsetkowych wobec rosyjskich banków, w tym banku VEB.

Blokada na amerykański rynek

Nie podano oficjalnie kwoty wsparcia, ale jak pisze Reuters, ma wynieść 2,9 mld rubli w 2015 roku i 2,94 mld rubli w 2016 roku.

W oświadczeniu rządu nie zostały wymienione żadne konkretne firmy, które otrzymają wsparcie. Reuters przypomina, że największym eksporterów broni w Rosji jest państwowy Rosoboroneksport.

W czerwcu Kałasznikow wraz z siedmioma innymi rosyjskimi producentami broni znalazł się na liście podmiotów objętych amerykańskimi restrykcjami. W ten sposób firma została pozbawiona dostępu do amerykańskiego kluczowego dla niej rynku.

W połowie grudnia prezydent USA Barack Obama podpisał uchwaloną przez Kongres ustawę upoważniającą go do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji w ślad za podobnym posunięciem UE.

Ustawa Kongresu daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także upoważnia prezydenta do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia broni śmiercionośnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
armysos com ua
"W Rosji są podejmowane irracjonalne decyzje i tej złej części rosyjskiej duszy trzeba się obawiać".
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane